Afrika’nın yükselen turistik destinasyonu Angola

0
529

Angola, Afrika’nın turizm sektöründe yükselen ülkesidir. Turistlere farklı aktivite ve deneyimler sunan ülke keşfedilmeye başladı.

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Angola, turizm sektöründe yükselen ülkelerden biri. Turistlere farklı aktivite ve deneyimler sunan ülke keşfedilmeye başladı.

Malanje Bölgesi’nde yer alan Kalandula Şelaleleri, ülkenin ulusal sembollerinden biri. Lucala Nehri üzerindeki Kalandula Şelaleleri, 105 metre yüksekliğe sahip. Bu doğal güzellik doğru bir yatırımla Malanje Bölgesi’ni bir turizm merkezine dönüştürebilir.

Buradaki tek otelin sahibi Francisco, Kalandula’nın turizm potansiyeline dikkat çekerek, girişimcileri yatırım yapmaya davet ediyor: “Böylece burası gerçek bir turizm merkezi olabilir. Şimdilik sadece biz varız, ancak iki, üç, dört, beş tane daha otel açılması rekabet açısından çok iyi olur.”

Angola’da başlıca turistik destinasyonlardan bir diğeri de Portekizce’de ‘siyah kayalar’ anlamına gelen Pedras Negras. Burası Angola Kraliçesi Njinga’nın 17’nci yüzyılda Portekiz sömürge birlikleriyle savaştığı yer olarak biliniyor.

Kwanza Nehri üzerinde açılan hidroelektrik Lauca Barajı da turist çekiyor. 150 metre derinliğindeki bu baraj, 30 kilometre uzunluğa sahip. Projenin müdürü hayvanlar ve bitki örtüsü bakımından el değmemiş olması ve sunduğu doğa sporları sayesinde bölgenin gelecek vadettiğini söylüyor.

Ülkenin ulusal sembollerinden bir diğeri de Angola Havayolları’nın logosunda ve milli futbol takımının formasında yer alan dev samur antilobu. Malanje, nesli tükenmekte olan dev samur antilobunun korunması amacıyla kurulan Cangandala Ulusal Parkı ve Luando Doğa Koruma Alanı’na ev sahipliği yapıyor.

Turizmde gelişmeye devam eden Angola bu sektör sayesinde yatırımcı çekerek ekonomisini büyütmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın