ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Afrin harekatı, Türkiye turizmini en ufak bir şekilde olumsuz etkilememiştir, bundan sonra da etkilemeyecektir .Bu millet yeri geldiği zaman bir ve beraber olacağını Afrin Harekatı’nda da göstermiştir. Şimdi sahada kazanılmış olan bu büyük zaferin inşallah masada terör örgütleri tamamen ortadan kaldırılıp tamamıyla diskalifiye edildiği bir şekilde siyasi zafere de dönüşmesini temenni ediyorum.”” dedi.

bakan-kurtulmus-tursab.jpgbakan-kurtulmus-tursab-001.jpgTÜRSAB’IN YENİ YÖNETİMİ İLE GÖRÜŞTÜ
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen seçimlerle belirlenen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ve birliğin yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Bakanlığın Emek yerleşkesindeki A. Yılmaz Çolpan Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, Türk turizminin geride bıraktığı birkaç yıl içinde yaşanan olumsuzlukların izlerini tamamen sildiğini belirtti.

bakan-kurtulmus-tursab-yeni-yonetim-005.jpg2018’DE 38 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ
Türkiye’ye gelen turist sayısının her geçen gün artığını ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, martın ilk haftalarında gerçekleştirilen Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) ve Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (MITT) gibi dünyanın önde gelen turizm organizasyonlarına katıldıklarını hatırlattı. Bu fuarlarda tur operatörleriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda turistlerin Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını gözlemlediklerini aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, “Erken rezervasyon oranlarına baktığımızda  Almanya pazarında yüzde 50 ile yüzde yüz artış olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde Rusya pazarında da yüzde 70 ile yüzde 130’luk bir artış söz konusu. 2018 yılında 38 milyon turistin Türkiye’yi ziyaret etmesini bekliyoruz” dedi.

bakan-kurtulmus-tursab-yeni-yonetim-002.jpgbakan-kurtulmus-tursab-yeni-yonetim-001.jpg

HAREKAT TÜRKİYE TOPRAKLARI İLE İLGİLİ DEĞİLDİR
Görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Bakan Kurtulmuş, Afrin harekatının önümüzdeki süreçte turizme etkisinin nasıl olacağıyla ilgili soru üzerine, şunları söyledi:
“Uluslararası alanda çok sık sorulan soruydu bu. Harekatın en zor kısımlarının icra edildiği geçtiğimiz 58 günde bile Afrin Harekatı Türkiye turizmini en ufak bir şekilde olumsuz etkilememiştir. Bunun hiçbir şekilde Türkiye turizmine olumsuz etkisi olmayacaktır. Bu harekat, Türkiye topraklarıyla ilgili bir harekat değildir. Bu harekat, Türkiye’ye gelecek olan misafirlerimizi en ufak şekilde etkileyecek bir harekat değildir.Operasyonun en zor kısımlarının icra edildiği geçtiğimiz 58 günde bile Afrin operasyonu Türkiye turizmini en ufak bir şekilde olumsuz etkilememiştir. Operasyonun bu kısmı başarıyla sonuçlandı. Bunun hiçbir şekilde Türkiye turizmine olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Çünkü artık şunu çok daha rahat anlatıyoruz bu operasyon Türkiye topraklarıyla ilgili bir operasyon değildir, Türkiye’ye gelecek olan misafirlerimizi en ufak bir şekilde etkileyecek bir operasyon değildir. Türkiye sınırları dışında Türkiye’nin sınırlarını korumak için yapılan bir operasyondur, kararlılıkla ve başarıyla sürüyor. Şimdi başarıyla bu sonucun elde edilmiş olması nasıl içerde bize bir moral ve motivasyon sağlıyorsa aynı şekilde Türkiye’ye gelmek isteyen turistler bakımından da Türkiye’nin artık tamamen tehlikesiz bir yer olduğuna dair algıları yükseltiyor ve tur operatörleri bakımından da yeni bir motivasyon unsuru oluyor. Dolayısıyla hiçbir şekilde Afrin operasyonu bundan sonra nasıl seyrederse seyretsin, bundan sonraki aşamaları Türkiye turizmini etkilemeyecektir.”

bakan-kurtulmus-tursab-yeni-yonetim-003.jpgNE OLURSA OLSUN TÜRKİYE TURİZMİ ETKİLENMEYECEKTİR
Türkiye’nin sınırlarını korumak için yapılan bir harekattır. Kararlılıkla ve başarıyla sürüyor. Başarıyla bu sonucun elde edilmiş olması nasıl içeride bize bir moral ve motivasyon sağlıyorsa aynı şekilde Türkiye’ye gelmek isteyen turistler bakımından da Türkiye’nin artık tamamen tehlikesiz bir yer olduğuna dair algıları yükseltiyor ve tur operatörleri bakımından da yeni bir motivasyon unsuru oluyor. Hiçbir şekilde Afrin Harekatı bundan sonra nasıl seyrederse seyretsin bundan sonraki aşamaları Türkiye turizmini olumsuz etkilemeyecektir. “Türkiye millet olarak yüz sene evvel hangi cesaretle, kararlılıkla emperyalistlerin karşısında durup Anadolu topraklarını savunma cesaretini gösterdiyse, dünyanın en büyük, en gelişmiş silahlarıyla donatılmış olan ordularını ve birliklerini nasıl ‘Çanakkale geçilmez’ diyerek durdurduysa, aynı şekilde bir asır sonra emperyalistlerin bu sefer silahlandırarak başımıza bela etmeye çalıştığı terör örgütlerini Türkiye’nin içerisinde durdurduğu gibi Türkiye sınırlarının dışında da Afrin’de durdurdu”

bakan-kurtulmus-tursab-yeni-yonetim-004.jpgbakan-kurtulmus-tursab-yeni-yonetim-006.jpg

Kaynak: Bakan Kurtulmuş: Afrin harekatı turizmi etkilemedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here