ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL –
Turizm İstişare Kurul Toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “İlk beş ay içerisinde yani Ocak-Mayıs sonu itibariyle olan rakam 11.8 milyon turisti Türkiye’de ağırlamışız Bütün zamanların rekorunu kırmışız. Bir önceki yıla göre yüzde 30,8 artış kaydettik. Bunu yeterli görmüyoruz ve bu yıl için hedeflediğimiz 40 milyon turist rakamını da geçeceğiz, 50 milyon turist hedefimizi de revize edeceğiz” dedi.

numan-kurtulmus-istisare-001.jpg

ALTIN HARFLERLE YAZILACAK BAŞARI

Türkiye’nin ekonomide 7.4 büyüme yakaladığını sözlerine ekleyen Bakan Kurtulmuş “Altın harflerle yazılacak bir başarıyla, Avrupa’nın bir numarası olduk.Türkiye geçtiğimiz yıl ekonomik büyüme rakamları bakımından dünya birincisi oldu. G-20 ülkeleri arasında Türkiye 7,4 büyüme rakamıyla fevkalade önemli bir gelişmeyi kaydetti. Ekonomik standartları bizden çok daha ileri olan ülkelerin bizim çok gerimizde kalkınma hızlarına sahip olduğunu göz önünde bulundurursak, Türkiye’nin bu büyümesinin önemli bir gelişme olduğunu vurgulamak gerekir. Bu yıl içinde en az yüzde 6 seviyesinde bir büyüme ile Türkiye önemli bir noktaya ulaşacaktır. Türkiye’de işsizlik oranları geçtiğimiz ay itibariyle 10,1 seviyesine düşmüştür” şeklinde konuştu.

numan-kurtulmus-istisare-005.jpg
Bakan Kurtulmuş, büyük toplantı öncesi Turizm İstişare Kurulu ile özel bir toplantı yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizm sektörü paydaşlarını bir araya getiren Turizm İstişare Kurulu’nun İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantının ardından düzenlenen yemekte bir konuşma yapan Bakan Numan Kurtulmuş, ilk 5 ayda elde edilen bu rakamların iftihar edilecek bir sonuç olduğunu söyledi.

numan-kurtulmus-istisare.jpg

BAKAN KURTULMUŞ: 4 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK

Kültür ve Turizm bakanı Numan Kurtulmuş, 2017 Temmuz ayında bakan olduktan sonra yaptığı temaslar sonucu turizm sektörü ile ilgili olarak birikime ve deneyime sahip olduğuna inandığını belirtti.Turizmde çok başarılı bir turizm sezonu geçtiğini belirten Bakan Kurtulmuş, Turizm Bakanlığı olarak gerçekleştirdikleri dört projeyi şöyle sıraladı. Kuleli Askeri Lisesi’ni Ulusal bir müze haline getiriyoruz. AKM’yi ve Taksim Meydanı’nı bir kültür merkezi haline getiriyoruz. Rami Kılasını 7 milyon kitabın olduğu bir kültür sitesi haline getiriyoruz. Topkapı Sarayı restorasyonu yapılıyor ve 27 proje ile güçlendiriyoruz.

Devrim Niteliğinde Adımlar Attık

Turizm sektörünün geçtiğimiz yıllarda dip noktaya vurduğunu sözlerine ekleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Turizmdeki o gerilemeden sonra, geçen yıl muhteşem bir geri dönüş yaşadık. 2017 yılında 32 milyon yabancı misafir ağırladık ve 26,5 milyar dolar turizm geliri elde ettik.” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Bakanlığımız ve hükumetimiz geçen yıl yaşanan muhteşem geri dönüşten sonra bütün imkânları seferber ederek, sektörün ihtiyacı olan destekleri ortaya koydu. Hava taşımacılığına verilen destekler bunlardan birisidir. Bu destekleri yıl boyuna yayarak 6 bin dolardan 9 bin dolara çıkabilecek seviyelere getirdik. Düşük sezonda turist getirenlere daha yüksek teşvikler vererek, Türkiye turizminin daha güçlü bir şekilde teşvik edilmesini sağladık. Kruvaziler turizminde de 2018 ve 2019 yıllarında kişi başına 25-35-45 dolarlar seviyesinde kademelendirdiğimiz bir teşviki ortaya koyduk. Bunun da kruvaziyer turizme büyük destek sağlayacağını düşünüyoruz. Özellikle, otel yatırımcılarının uzun yıllardır konuştuğu otel tahsislerinin 49 yıllığına yenilenmesiyle ilgili yasal düzenlemeyi de gerçekleştirdik. Bu sektörümüz için devrim niteliğinde bir adımdır ve önemli bir beklentiyi karşılamış olduk. Seyahat acentalarımızda kaçak faaliyetlerin ve haksız rekabetin kaldırılması, tur ve transferler konusunda ise Bakanlığımız çalışmalarını devam ettirmektedir. 2018 yılı için turist hedefini 40 milyon olarak belirlemiştik, elde ettiğimiz veriler bu rakamı aşacağımızı göstermektedir. 2023 hedeflerimiz olan 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefimizi revize etme imkânına kavuşacağız.

numan-kurtulmus-istisare-004.jpg

“2018 yılında 40 milyon turisti aşacağız”

Turizm İstişare Toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Şimdi görüyoruz ki inşallah 2018 yılında 40 milyon turisti aşacağız daha ileri gideceğiz. Bu sizlerin turizmcilerin gerçekten samimi, gayretin sonucudur. Ortaya çıkan bir takım oyunun sonucudur. 2023 hedeflerine de önümüzdeki dönemden sonra hemen revize etme imkanımız olacak. 3’üncü Turizm şura toplantısı veriler ışığında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefini revize edeceğiz” dedi. Türkiye’de kişi başına düşen turizm gelirini artırmak için attıkları nitelikli adımları artıracaklarını vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizmde de son derece güçlü olmasını sağlayacaklarını belirtti.

numan-kurtulmus-istisare-007.jpg
Turizm İstişare Kurulu Bakan Kurtulmuş’a 50 milyon turist için 50 milyar dolarlık sembolik çek vererek, 2023 için çalışacaklarını belirtti.

numan-kurtulmus-istisare-008.jpg

“Türkiye’nin ekonomisini sizlerin gayretleri şampiyonlar ligine taşıyacak”

Sektörde güzel bir yıl geçirildiğini anlatan Bakan Kurtulmuş, “Türkiye ekonomisi olarak da altın gibi bir yılı geride bırakmış olduk. Ayrıca turizme önümüzde ki yıllarda İstanbul da boğazdan geçecek üç katlı hem trenlerin hem de arabaların yer aldığı tüp geçişin Türkiye ekonomisi için çok önemli olacaktır. Bu ve buna benzer projelerle önümüzdeki dönemde Türkiye için İstanbul için turizm sektörü için önemli olacaktır. Türkiye’nin ekonomisi belli bir seviyeye gelmiştir. Size Dünya’nın en büyük ekonomisidir diyemem ama bütün dengeleri bakımından Türkiye ekonomisinin uzun yıllar sonra büyük bir atılım yaptığını söyleyebilirim. Türkiye ekonomisi futbol tabiriyle söyleyecek olursam şuan da Dünya’nın süper liginde değil ama playoff’ta şampiyonluğa oynayan bir ekonomidir. Hep beraber Türkiye ekonomisini daha yukarıya çıkaracağız. Ekonomiyi şampiyonlar ligine sizin gayretinizle. çalışmalarınızla taşıyacaktır” diye konuştu.

numan-kurtulmus-istisare-003.jpg

“İlk 5 ay içerisinde bütün zamanların rekorunu kırmışız”

Son beş ayın verilerin çok iyi olduğunu ifade eden Kurtulmuş,”İlk beş ay içerisinde yani Ocak-Mayıs sonu itibariyle olan rakam 11.8 milyon turisti Türkiye’de ağırlamışız Bütün zamanların rekorunu kırmışız. Bir önceki yıla göre de yüzde 30.8 artmıştır. Sizleri tebrik ediyorum. Bu Türkiye için çok önemli bir rakam ama bunu yeterli görmüyoruz. 40 milyonu da geçiyoruz 50 milyonu da revize edeceğiz ama en önemlisi kişi başı döşen turizm deki niteliklerimizi artıracağız.

Kaynak: Bakan Kurtulmuş: Bütün zamanların rekorunu kırmışız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here