Evinin çatısında elektrik üreten ve ihtiyaç fazlasını satan vatandaşlar vergiden muaf olabilecek. İşte muafiyetten yararlanma şartları..
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) hazırladığı “Gelir Vergisi Tebliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre evinin çatısında elektrik üreten ve ihtiyaç fazlasını satan vatandaşlar vergiden de muaf olabilecek. Ancak işyerlerinde elektrik üretenler ve ihtiyaç fazlasını satanlar esnaf muafiyetinden yararlanamayacak. Sadece evini hem işyeri hemde mesken olarak kullananlar muafiyet kapsamına alınabilecek..

Buna göre konutların çatısında ya da cephesinde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla (güneş gibi) üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası sisteme satılabilecek. Bu vatandaş, “vergiden muaf esnaf” kabul edilecek; şebekeye sattığı elektrik için gelir vergisi ödemeyecek; belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme gibi yükümlülükleri olmayacak.

Elektrik üreten bu tesisler 10 kilovata kadar olacak ve elektrik yalnızca bir üretim tesisinde üretilebilecek. Konutunu hem işyeri hem de mesken olarak kullananların elde ettiği kazançları, muafiyet kapsamında kabul edilecek. Söz konusu tesisler apartmanın ortak ihtiyacını karşılamak için de kurulabilecek. Bu durumda, sisteme yapılan satışlarda gider pusulası yönetim adına düzenlenebilecek. Böylece yönetim adına tek bir pusula düzenlenmesi yeterli olacak.
İŞYERİNE VERGİ VAR

İşyerlerinde kurulan tesislerde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlasının satılması halinde esnaf muafiyetinden faydalanılamayacak. Ancak konutunu hem işyeri hem de mesken olarak kullananlar muafiyet kapsamında kabul edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here