LONDRA / KİEV – Londra mahkemesinin, Ukraynalı doğalgaz şirketi Naftogaz`ın lehine sonuçlanan tahkim kararı sonrasında Rus enerji şirketi Gazprom`un İngiltere ve Galler’deki varlıklarına el koyduğu bildirildi. Ukrayna devlet petrol ve doğal gaz şirketi Naftogaz Salı günü yaptığı açıklamada, Londra mahkemesinin İsveç’ten önceki bir tahkim kararını uygulama çabalarının bir parçası olan Rusya’nın Gazprom’unun İngiliz varlıklarını dondurma talebini kabul ettiğini söyledi.

gazprom.jpgİNGİLTERE’DEKİ VARLIKLARI

Naftogaz’dan yapılan açıklamada, Stockholm Uluslararası Tahkim Mahkemesi tarafından Ukraynalı şirkete tazminat ödemesine karar verilen Gazprom’un İngiltere ve Galler’deki varlıklarına el konulduğu belirtildi. Gazprom’un ayrıca İngiltere ve Galler’de değeri 50 bin doların üzerindeki varlıklarına yönelik bir listeyi de mahkemeye sunacağının kaydedildiği açıklamada, Gazprom’un mahkeme kararını uygulamaması halinde cezai yaptırıma maruz kalabileceği ifade edildi.
Naftogaz, Avrupa’daki Gazprom varlıklarını ele geçirmek için mahkemeye gideceğini, ancak Ukrayna üzerinden Rus doğalgaz geçişine dokunmayacağını söyledi.

MAHKEME KARARINA UYMADI

Şubat ayında Stockholm’de bulunan tahkim mahkemesi tarafından bir süre önce verilen kararda, Gazprom ve Naftogaz arasındaki davayı Ukraynalı şirket lehine sonuçlandırmıştı.

Naftogaz, mahkemenin Rus şirketi Gazprom’un Ukrayna’ya doğalgaz arzını yeniden fiyatlandırmaya ve 2,56 milyar dolar ödemeye mecbur bırakan kararına uymadığını söyledi.

HAKLARINI KORUMAYA DEVAM EDECEK

Mahkeme kararının 18 Haziran’da Londra’daki Ticari Mahkeme tarafından yapıldığını söyledi.

Gazprom Salı günü yaptığı açıklamada, Naftogaz ‘ın Stockholm mahkemesinin İngiltere’ de etkili olmasını sağlamak için çaba sarf ettiğinin farkında olduğunu söyledi.

Şirket, e-postayla gönderilen bir yorumda şirketin “yürürlükteki mevzuata uygun olarak haklarını korumaya devam edeceğini” söyledi.

İngiltere ve Galler’de Gazprom’un varlıklarının etkilenebilecekleri açık değildi. Gazprom Pazarlama ve Ticarette, merkezi web sitesine göre 450’den fazla çalışanı bulunan Londra’da merkezi bulunuyor.

İSVEÇ’TE MAHKEME KAZANDI

Bu ayın başlarında Naftogaz, Hollanda ve İsviçre’deki mahkemelerin Gazprom’un varlıklarını dondurmak için verilen kararları onayladığını söyledi. Öte yandan, Rus gaz devi, İsveç’te Naftogaz’ın yabancı varlıklarını ele geçirme girişimlerini askıya alan bir geçici temyiz mahkemesi kazandığını açıkladı.

Naftogaz, kararın tersine çevrilmesini talep edeceğini söyledi. Naftogaz CEO’su Andriy Kobolyev, “İsveç mahkemesi kararı ödülü kendisi askıya almıyor, sadece İsveç’te uygulamayı durduruyor, Transit Ödülü geçerli olmaya devam ediyor ve faizler tahakkuk etmeye devam ediyor ve icraatın bir seçenek olduğu yargı bölgelerinde icra takibi yapacağız” dedi.

GAZPROM NEDİR?

Gazprom (kimi zaman Gasprom olarak da geçer), Rusya’nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşudur.2011 yılında 513 milyar metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştiren şirket, 44,6 milyar dolar kar etmiştir. Avrupa ülkelerinde pazar payı %27’dir. Bu pazar payıyla 150 milyar metreküp doğalgaz satmıştır.[1]Gazprom başkanı Dimitri Medvedev’in tahminlerine göre 2017 itibarıyla Gazprom’un hisse değeri dörde katlanıp bir trilyon dolara ulaşacak ve bu da onu dünyanın en büyük şirketi yapacaktır. FC Schalke 04 ve FK Zenit adlı kulüplerin sponsorudur.

Kaynak: İngiltere Gazprom’un mal varlıklarına el koydu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here