BODRUM / GÖCEK – Bodrum’da Acı Ot Festivali yapılırken Göcek’te “Ot Yemekleri Festivali ile yerel üreticierin ürünlerinin tanıtımı yapılıyor.BODRUM – Bodrum ve Göcek’te 24 – 25 Mart tarihleri arasında ot festivalleri başlıyor. Bodrum’da Acı Ot Festivali yapılırken Göcek’te “Ot Yemekleri Festivali ile yerel üreticierin ürünlerinin tanıtımı yapılıyor.

BODRUM ACI OT FESTİVALİ
Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Oyder işbirliği ve desteği ile gerçekleştirilecek olan Bodrum Acı Ot Festivali, Bodrum yarımadasının ve Türkiye’nin en büyük lezzet buluşması olmayı hedefliyor.

YERLI ÜRETİCİLERİN DOĞAL OTLARI
Festival süresince Ortakent Köy içinde yer alan iki ana meydan ve ana cadde trafiğe kapatılarak yerli üreticilerin toplayacakları doğal otlar ( Acı Ot, Baldıran, Deli Kenker, Turp, Tilkişen, Ada marulu vbz.) ve yöresel ürünlerin yanı sıra, Bodrum’a özel birçok gizli kalmış yöresel tatlar da ziyaretçiler ile buluşacak. Bu lezzetlerden bazıları:– Deli Kenker Dolması– Külür– Çetimek Pidesi– Havanda İncir – Çetimek– Mart Mantarı kavurması– Sakızdırık Köftesi– İlabada Dolması

YÖRESEL KIYAFET VE HEDIYELIKLERDE YER ALACAK
Festival süresince Bodrum yarımadasında yerli üreticilerin ürettikleri sütten, çökelek peynirine, zeytinyağından sabuna kadar özenle seçilen tüm doğal ürünler de ziyaretçiler tarafından temin edilebilecek. Ayrıca el işi ve kültürel değeri olan yöresel kıyafet ve hediyelikler de sergilenecek.Tüm gün boyunca açık olacak festival alanına çeşitli yöresel eğlence ve şovlarda eşlik edecek.

GÖCEKTE OT YEMEKLERİ
Göcek Tanatım Derneği tarafından düzenlenen Ot Yemekleri Festivali’nde ise yöresel ot gezisi, otlu börek ayran, ot çorbası, ot yemekleri ve yemek yarışması yapılıyor. Ayrıca Entelköy Efeköy’e karşı adlı sinema gösterisi ve söyleşiler yapılacak. Ödül töreninden sonra sazımız sözümüz adlı gösteri yapılacak. Kaynak: Bodrum ve Göcek’te ot festivalleri başlıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here