Anadolu’nun en büyük sırrı çözülmek üzere..!

0
2

O ilimizde kazı çalışması yapan Japonlar, tam 3 bin 500 yıllık keşfe imza attı. Kazıda elde edilen ve Tunç Çağı’na ait olan kil tablet, yabancıların istilasına uğramış olan Hitit şehirlerinin şimdiye kadar az bilinen durumuyla ilgili bilgi veriyor…

ESMAGÜL KOÇAK
Japon arkeologlar tarafından Kırıkkale’de başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Şuana kadar yapılan kazılarda 3500 yıllık bir kil tablete ulaşan Japonlar, yabancıların istilasına uğrayan Hititlerin yaşamlarıyla ilgili merak edilenlere ışık tutacak bir buluntuya ulaşmış oldu…

Kırıkkale’de devam eden arkeolojik kazılarda, Anadolu’nun en eski uygarlıklarından Hititler’e ait olduğu düşünülen ve 3500 yıl öncesine tarihlenen bir kil tablet keşfedildi. Bu önemli buluntu, yabancı istilaları sonucu yıkıma uğrayan Hitit şehirlerinin şimdiye kadar az bilinen tarihini aydınlatacak nitelikte.

 

HİTİTLERİN KARANLIK DÖNEMİNE IŞIK TUTACAK KİL TABLET
Bulunan kil tablet, Tunç Çağı’nda yaşanmış olan yabancı istilalarının Hitit uygarlığı üzerindeki etkilerine dair değerli bilgiler içeriyor. Japon arkeologların geçen yıl başlattığı ve Ankara’nın yaklaşık 60 kilometre güneydoğusunda yer alan Büklükale’deki kazılar sırasında bulunan bu kil tablet, Hititlerin önemli bir yerleşimi olduğu düşünülen alandan çıkarıldı.

HURİ DİLİNDE YAZILMIŞ GİZEMLİ TABLET
Avuç içi büyüklüğündeki bu kil tablet, Hitit uygarlığı ile aynı dönemde Anadolu’da yaşamış olan ve hala tam olarak çözülememiş bir dil olan Huri dilinde yazılmış. Tablet, ülkenin yabancı istilalarına uğraması ve bu süreçte gerçekleştirilen kutsal ritüeller gibi konulara ışık tutuyor.

 

DİLİN GİZEMİ ÇÖZÜLEMİYOR
Arkeofili’nin haberine göre, araştırmacılar, 3500 yıllık kil tablet üzerindeki yazıtları tam anlamıyla okuyabilmek için aylarca süren bir çaba harcıyor. Huri dilinin tam olarak çözülemediği ve bu yüzden tablette yazılanların tam olarak anlaşılmasının zor olduğu belirtiliyor.

Bu buluntu, Hitit uygarlığının yanı sıra Anadolu’nun kadim tarihine dair önemli ipuçları barındırıyor. Arkeologlar ve dil uzmanları, tabletteki yazıtları çözerek, Hititlerin ve Anadolu tarihinin daha önce bilinmeyen yönlerini gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın