Bakanlık Türsab’a karşı ‘müfettiş’ kılıcını çekti’

0
461

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir hafta önce en üst organ Genel Kurul’da üyelerin akladığı Türsab yönetimine ve Türsab Başkanı’nın şirketine müfettiş gönderdiği belirtildi.

Turizm Gazetesi’nde yer alan “Bakanlık Türsab’a karşi müfettiş kılıcını çekti’ başlıklı haber şöyle:

Aklanmayan Başaran Ulusoy dönemi için teftiş yaptırmayan, müze biletleri ile ilgili işlemler hakkında dönemin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmayan bakanlık, bir hafta önce en üst organ Genel Kurul’da üyelerin akladığı yönetime müfettiş gönderdi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atadığı ETS Tur’un sahibi Mehmet Ersoy bakanlık makamı üzerinden meslek örgütü TÜRSAB’a karşı yürüttüğü faaliyetlere devam ediyor.

Bakanlık bu yöndeki faaliyetini bu kez ‘Teftiş’ kılıcını çekerek bir üst aşamaya taşıdı.

Bakanlık emriyle TÜRSAB’a üç müfettiş gönderildi.

Müfettişler kendilerine ayrılan odada çalışmalarına başladı.

BAŞKANıN ŞIRKETINE DE MÜFETTIŞ

Aynı gün TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın müzelerdeki büfeleri işleten şirketine de müfettiş gönderildi.

Dışlama ile başladı operasyona dönüşüyor

Bakan Ersoy’un, meslek örgütü TÜRSAB’a karşı bir süreden beri yürüttüğü faaliyetleri adım adım tırmandırırken son olarak TÜRSAB’ın Turizmi Geliştirme ve Tanıtma Ajansı (TGA) yönetimine girmemesi için özel bir kararname çıkarmıştı.

Bakan Ersoy’un sahibi olduğu ETS’nin de üyesi olduğu, kendisinin de bir dönem önce şu andaki TÜRSAB Başkanı ile birlikte ortak liste çıkaracak kadar bir kol kola, bir arada iken, ne oldu da sektörün 1618 sayılı özel yasa ile kurulmuş tek meslek örgütüne karşı böylesine dışlayıcı tutum almaya başladı.

Aklanmayanları makamında kabul etti

Öyle ki bakan Mehmet Ersoy, TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu öncesi, aralarında aklanmamış Başaran Ulusoy’un da olduğu yönetime muhalif kişileri makamında kabul edecek kadar işin içine girdi.

Ancak buna rağmen sonuç alamayınca geçen hafta yapılan 24. Olağan Genel Kurul’a faaliyetleri aklanan yönetime karşı TÜRSAB’a müfettiş gönderdi.

Aklanmayanlara işlem yok

Bir hafta önce yapılan genel kurulda üyelerin faaliyetlerini akladığı TÜRSAB’a mütfettiş gönderen bakanlık, 22. Genel Kurul’da üyelerin aklamadığı, bu nedenle faaliyetleri yargıya taşınan dönem için herhangi bir inceleme yapmazken yeni göreve gelen, genel kurulun akladığı dönem için müfettiş göndermesi dikkat çekiyor.

Müze biletlerinde ‘Nitelikli dolandtırıcılık

Oysa bakanlık birimlerinden kısa adı DÖSİMM olan Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün müze bilet satışını verdiği, Başaran Ulusoy döneminde biletlerde ile ilgili meydana gelen şikayetler üzerine yaptığı incelemede sahte bilet basıldığı saptanmıştı.

O Dönemin TÜRSAB yönetiminin aklanmamış olmasının yanı sıra bu nedenle de teftiş yaptırıp ilgili kişiler hakkında ‘Nitelikli dolandırıcılık’tan suç duyurusunda bulunması gereken bakanlık bunu yapmadı.

“Böylesi ilk kez yaşanıyor”

TÜRSAB eski başkanları ve seyahat acenteliği mesleğinin ilklerinden kişilere bakanlığın meslek örgütüne karşı bu tutumunu sorduğumuzda, kurumlar arasında zaman saman anlaşmazlıklar olduğu, ancak hiçbir dönemde bakanlığın meslek örgütünü kurumsal olarak karşısına almadığını, TÜRSAB’ın bakanlık tarafından denetlenmesinin doğal olduğu daha önce de teftişe tabi olduğu ancak bugünkü gibi bir durumun ilk kez yaşandığını söyledi.

Kaynak: Bakanlık Türsab’a karşı ‘müfettiş’ kılıcını çekti’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın