Kartlı işlemler 324 Milyonu aşarak rekor kırdı.

0
3

Kredi kartlarına kısıtlamaların geleceği iddialarının var olduğu bu dönemde banka kartı ve kredi kartı işlem adetleri, 8 Mart haftasında 324 milyonu aşarak, aralık ayının son haftasındaki rekoru geçerek yeni bir rekor kırdı. Verilere göre, en yoğun işlem yapılan segment market ve alışveriş merkezleri oldu, 111 milyon adet işlem gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre, 8 Mart haftasında banka ve kredi kartı işlem adedi, 324 milyonu aşarak dikkatleri üzerine çekti. Bu rakam, son yıllarda görülen en yüksek işlem adedi olarak kaydedildi. Özellikle, yılbaşı öncesinde geleneksel olarak alışveriş yoğunluğunun yaşandığı 29 Aralık haftasının ardından, 8 Mart haftasında da benzer bir yoğunluk görüldü.

EN ÇOK MARKET ALIŞVERİŞİ YAPILDI
Verilere göre, en yoğun işlem yapılan segment 111 milyon adetle market ve alışveriş merkezleri oldu. Bu durum, tüketicilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için sıklıkla kredi kartı ve banka kartı kullanımına başvurduğunu gösteriyor. Özellikle, pandemi koşullarında online alışverişin artmasıyla birlikte, market ve alışveriş merkezlerinde yapılan kartlı işlemlerdeki artış dikkat çekici düzeyde oldu.

Harcama tutarlarındaki yüksek seviyenin devam ettiği de TCMB verilerinden görülüyor. 8 Mart’ta banka ve kredi kartı harcamalarının toplam tutarı 251,9 milyar TL olarak kaydedildi. Bir önceki hafta ise kartlı harcamalarda 262,6 milyar TL ile rekor bir rakam yakalanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın