Aida Turizm Başkani Adviye Bergemann: Turist 1000 dolar bırakmalı

0
514

Aida Turizm Başkani Adviye Bergemann, dünyanın üst gelir grubuna sahip turistlerini ülkemize çekmeyi amaçlıyor.

İSTANBUL – Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği (USTUD) Kurucu Başkanı Adviye Bergemann 2019 yılının turizm için güzel bir yıl olduğunu, ocak-eylül döneminde, geçen seneye kıyasla yüzde 15’lik bir artış yakalandığını söyledi. Bergemann, Türkiye’nin turizm potansiyeline bakıldığında kişi başı turist harcamasının 1000 dolar olması gerektiğini belirtti.

Bergemann, 5 sene önce hayata geçirdiği LuxinTurkey platformuyla, Türkiye’yi yurt dışına lüks turizmi kapsamında daha fazla tanıtmayı ve dünyanın üst gelir grubuna sahip turistlerini ülkemize çekmeyi amaçlıyor. Adviye Bergemann Türkiye’ye katma değeri yüksek turisti getirmek ve bu turistlerin ülkemizde daha fazla para harcamasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.LUXINTURKEY ILE ZENGIN TURISTI HEDEFLEDI
Türkiye’de lüks turizmi başlatmak amacıyla 17 yıl önce Aida Turizm şirketini kuran ve 33 yıldır turizm sektörünün içinde bulunan Adviye Bergemann, 5 yıl önce LuxinTurkey platformunu oluşturdu.
Bu platform ile ülkemizi yurtdışında lüks turizmi kapsamında tanıtmayı, gelir ve harcama düzeyi yüksek daha fazla turisti ülkemize çekebilmeyi amaçlıyor.
Lüks turizmde Türkiye, Rusya, Kazakistan ve Rusça konuşan ülkeler ile Avrupa ve Güney Amerika’dan çok talep alıyor. Özellikle de son yıllarda yükselen trend Çin ön plana çıkıyor.

TURİST 650 DOLAR HARCIYOR
Günlük harcama kapasitesi 1000 dolar ve üzerinde olan kişilerin lüks turist kapsamına girdiğini ve Türkiye’nin turist başına elde ettiği gelirin ise 650 dolar olduğunu belirten Bergemann şunları söyledi.
“Turizm Bakanlığı eylül ayında açıkladığı Turizm Strateji Planı’nda, 2023 yılı için 75 milyon turist, 65 milyar dolar girdi hedeflendiğini belirtti. Hesaplandığında turist başı gelirin 866 dolar gibi bir rakama tekabül ettiğini görüyoruz. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün yayınladığı istatistiğe göre dünya turizm girdisi ortalama kişi başı 1032 dolar. Ortalama böyle iken bizim 866 dolar hedeflememiz üzücüdür.

DOĞRU PLANLAMA GEREKIYOR
Akdeniz’de en büyük rakibimiz İspanya. İspanya’da bu rakamlar 1100 doların üstünde, yani biz en yakın rakibimizden oldukça düşük, neredeyse yarısı bir turizm gelirine sahibiz. İspanya’daki 5 yıldızlı otel sayısı sadece Antalya’daki 5 yıldızlı otel sayısının yarısı kadar. Ülkemizin kaynakları çok zengin. Doğru strateji ve pazarlama ile ülkemize katma değeri yüksek müşteriyi getirebiliriz. Kişi başı girdinin en az bin dolar olması gerektiğini düşünüyorum.

PAYDAŞLARIN BİRLİĞİ LAZIM
Başkanı olduğum Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği ve LuxinTurkey platformu ile Türkiye’yi lüks anlamda daha çok tanıtmak ve bu bağlamda daha fazla turisti de Türkiye’ye çekmek üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Paydaşlar el ele verdiğinde çok daha fazla ses getiren organizasyonlar ve faaliyetler yapabiliyorsunuz.”

ARTEMİS TAPINAĞI”NIN ÇEVRE DÜZENLENMESİ
Adviye Bergemann USTUD olarak dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ilgiyi çekmek ve böylesine eşsiz bir yapının bu topraklarda olduğunun altını çizmek amacıyla bir proje başlattı. Mayıs 2020’de Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirilecek gala yemeği ile “Artemis Tapınağı”nın çevre düzenlenmesi ve dünya standartlarında bir ziyaretçi merkezine kavuşması için fon sağlanacak.

Kaynak: Aida Turizm Başkani Adviye Bergemann: Turist 1000 dolar bırakmalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın