‘Altı Üstü Kırk Köfte’ ile lezzeti zirveye taşıdılar

0
538

‘Altı Üstü Kırk Köfte’de farklı lezzete sahip köfteler, irmik tatlısı ve halı boyalarından yapılan özel şerbete doyum olmuyor.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKIYE TURIZM
İSTANBUL- Üsküdar’ın yeni ‘gastronomi yolu’ Uncular Caddesi’nde Bayburtlu ailenin açtığı “Altı Üstü Kırk Köfte” adlı lokanta menüsünde yer alan Cevabi, Boşnak köfte, Plesk Avica Köfte, Mostar Köfte, Karışık Köfte ile konukarın müthiş lezzetler sunuyor. Birbirinden farklı lezzete sahip köftelerden sonra sunulan irmik tatlısı ve yanında sunulan çeşitli otlardan oluşan halı boyalarından yapılan özel şerbet ise damakta tadı zirveye çıkarıyor.


ET PİŞİRMENİN SIRLARI

“Altı Üstü Kırk Köfte”nin hikayesini anlatan Serkan Sağdıç, bir yıl boyunca Mengenli Ramazan Yalçın’dan ustalığın dededen kalma geleneksel yöntemlerini öğrendiğini belirterek “Bana et pişirmenin tüm sırlarını öğretti. Sarajevo’nun köftesini Türk damak tadına uyarladık. Köfteye ruh katarak lezzet yaratıyoruz” dedi.



SULTAN GENÇ OSMAN’IN TORUNLARINDAN NECLA DURGUT

Serkan Sağdıç, “Ailem çok önceleri Konya Aksaray’dan Bayburt’a göç etmiş. Hatta annem Necla Durgut, Yedikule zindanlarında boğularak şehit edilen Sultan Genç Osman’ın torunlarından geliyor. Sultan Genç Osman 20 Mayıs 1622 yılında Tarihte eşine az rastlanır bir şekilde tahtan indirilerek, şehit edilmişti. Sultan Genç Osman, babası Sultan Birinci Ahmed’in Sultanahmed Camii’nin yanındaki türbesine defnedildi.

150 YILLIK LOKANTACI AİLEDEN GELİYOR
Bayburt’ta 150 yıllık lokantacı bir aileden geldiğini söyleyen Serkan Sağdıç, “Çoruh Lokantası’nda Bayburt’ta yaptığımız yemekler beğeniliyordu. Lokantacılık bizim genlerimizde var. Annem Necla Durgut yönetiminde ağabeyim Hakan Sağdıç ile birlikte “Üsküdar Pilavcısı” adlı sulu yemeklerin bulunduğu restoran çalıştırıyor. Ancak sulu yemekler para kazandırmıyordu.

KÖFTE ÖĞRENMEK İÇİN 3 TON ET HARCADIM
Ben et yemekleri ve köfte ağırlıklı çalışmak istiyordum. Ağabeyim Bosna Hersek gezisinde Cevabi köfteyi görerek bana anlattı. Ben de kebap tariflerinde farklı köfte arayışına girdim. Sonunda Ramazan ustadan ders almaya başladım.
Cevapi köfteyi içindeki sulanma oranını ve baharat bölümünü değiştirerek yassı ve Türk köftesi haline getirdim. Yanında özel ekmeği, piyazı koydum. 2.5 yıl en iyi köfteyi yapmak için yaklaşık 3 ton et harcadım. Etleri ziyan etmedik sulu yemeklerde kullandık. Ramazan ustadan farklı teknikleri öğrendim. Ramazan ustanın sayesinde annemin lokantasında yer alan 600 çeşit yemeğin boyutları değişti.

SAN FRANCISCO’DA KÖFTE LOKANTASI

Hedeflerinde Amerika’nın San Fransisco şehrinde Türk mutfağı lezzetlerinin sunulacağı bir restoran açmak olduğunu belirten Serkan Sağdıç, Amerika’da Teoloji öğretmenliği yapan kızkardeşi Hatice Sağdıç Yıldız’ın üniversiteyi bırakıp lokantacılığa başladığını söyledi.
San Francisco’da açmak üzere yaptıkları çalışmalarda Türk, rum, ermeni ve sefarat mutfağının karışımı olan bir menu hazırladıklarını anlatan Serkan Sağdıç, “Amerika’da 6 bölgede ayrı markalarla restoranlar açmayı hedefliyoruz. Her restoranda ayrı bir lezzet sunarak Türk mutfağının renklerini sunacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: ‘Altı Üstü Kırk Köfte’ ile lezzeti zirveye taşıdılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın