Fenerbahçe’nin sahadan çekilmesi ceza getirecek mi?

0
3

Fenerbahçe’nin Süper Kupa finalinde sahaya U19 takımı ile çıkması, ardından da sahayı terk etmesi Türk futbol tarihine geçti. TFF’yi protesto etmek için böyle bir karar alan Fenerbahçe Kulübü’nün herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalıp kalmayacağı, federasyonun Süper Kupa ile ilgili vereceği karar merak konusu oldu. İşte talimatlarla ‘Şimdi ne olacak?’ sorusunun cevabı…

TFF’nin yol haritası: Fenerbahçe’nin sahadan çekilmesi ceza getirecek mi?
Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa finalinin sarı lacivertli oyuncuların soyunma odasına gitmesi ve yarıda kalmasının ardından TFF’nin alacağı karar merak konusu oldu. Federasyon talimatnamesine göre Fenerbahçe’nin puan silme cezası alacağına dair iddialar gerçeği yansıtmıyor. Talimatların I-3 maddesi incelendiğinde ortaya şu tablo ve yol haritası çıkıyor:

“Kulüpler, 01.01.2003 ve daha sonra doğmuş Türkiye A Milli Takımında oynama uygunluğu bulunan tescilli profesyonel futbolcularını A Takım Listesine yazma zorunluluğu olmaksızın müsabakalarda oynatabilirler. Bu futbolcuların son 6 ay süreyle kulübüne tescilli olması ve 15 yaşını tamamlamış olmaları kaydı ile profesyonel futbolcu olmaları koşulu aranmaz.”

Bu nedenle Fenerbahçe U19 takımında bulunan ve son 6 ay süreyle kulübe tescil edilmiş olan futbolcularla sahaya çıkmış olması nedeniyle puan silme gibi bir yaptırım uygulanmayacak.

1 HAFTA İÇERİSİNDE RESMİ SONUÇ AÇIKLANACAK
Öncelikle TFF, müsabaka görevlilerinin raporlarını bekleyecek (Futbol Müsabaka Talimatı Madde 26-3). Raporlar geldikten sonra Disiplin Kurulları’nın görev zamanı başlayacak (Madde 23-3). Disiplin Kurulları, Madde 22-a’ya göre hükmen mağlubiyet kararını verecek.

Ardından, bu kararı madde 26-1’e göre TFF Yönetim Kurulu onaylayacak. Tüm bu süreçlerin 1 hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.

 

TFF Futbol Müsabaka Talimatnamesi Diğer İlgili Maddeleri:

Madde 22 – Hükmen Yenik Sayılmalar

a) Müsabakanın ilan edildiği sahaya belirlenen saatte 9 (dokuz) kişiden az bir kadro ile çıkmak ya da müsabaka esnasında herhangi bir sebeple takımın sahadaki futbolcu sayısının 6 (altı) kişiye inmesi (Bu durumda müsabakaya devam edilmez.)

Madde 23 – Hükmen Mağlubiyet Sürecinde Uygulanacak usul ve sonuçlar

3) Bu talimatın 19. maddesi (Güvenlik nedeniyle müsabakaların tamamlanamaması maddesi) kapsamı dışında kalan hükmen mağlubiyet kararlarını vermeye Disiplin Kurulları yetkilidir.

4) Hükmen yenik sayılma halinde galip gelen takım lehine 3 gol verilir. Hükmen yenik sayılan takım, gol atmış olsa dahi hiçbir golü geçerli kabul edilmez. Hükmen galip gelen takımın üçten fazla attığı goller geçerli olarak kabul edilir.

Madde 26 – Müsabaka Sonuçlarının Tescili

1) TFF tarafından düzenlenen veya izin verilen müsabakaların sonuçları, TFF tarafından tescil edilmeden geçerli sayılmaz.

3) TFF, Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’nın öngördüğü süreç içerisinde herhangi bir nedenle tamamlanamayan müsabakaların sonuçlarını, müsabaka görevlilerinin raporlarına ve gerektiğinde yapılacak araştırmaya göre karara bağlar ve ilan eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın