Gezinomi, tartışmalı olaylarla gündemden düşmüyor

0
1
İSTANBUL -Borsaya açılma, spekülatif işlemler ve manipilüsyon iddialarıyla gündemde olan Gezinomi bu kez de hileli yollarla bir şirketi ele geçirme iddialarıyla gündemde.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Geçtiğimiz aylarda peş peşe yaptığı açıklamalarında da adı geçen Gezinomi, charter şirketi Fly Express şirketine ve mallarına çökme iddialarıyla gündemde.

Fly Express sahibi Nihat Çimen, piyasa borçlarını kapatmak için yarı yarıya ortak olduğu Gezinomi’nin sahibi Ali Ercan hakkında “aldatıldığı” iddiasıyla İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı.

“Şirketime çöktüler”

Çimen’in açtığı davada “Şirketime ve mallarıma çöktüler” diyor.

Çimen, Gezinomi’nin sahibi Ali Ercan’a olan borçlarını fazlasıyla ödediği halde, borçlarına teminat olarak gösterdiği eve Ercan’ın el koyduğunu, hatta anlaşmaya aykırı olarak üçüncü şahsa sattığını, ortak olduğu şirketin elinden alındığını söylüyor.

Nihat Çimen, Avukatı Fatih Ekrem Ekinci aracılığıyla mahkemeye yaptığı başvuruda, Gezinomi’nin sahibi Ali Ercan hakkında “Borsada işlem gören şirketin herhangi bir dayanak olmaksızın fiktif faturalar düzenlemek suretiyle ticari kayıt oluşturduğu gerekçesiyle evrakta sahtecilik, tefecilik, dolandırıcılık ve vergi usul kanununa muhalefet” iddiasıyla suç duyurusu için SPK ve BDDK’ya bildirim yapılacağı belirtiliyor.

Gezinomi için Sedat Peker ne demişti

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Deli Çavuş adlı Twitter hesabından, yaptığı açıklamalarda Gezinomi ile ilgili olarak ” Orada da çok büyük iğrençlikler var” deyip şunları yazmıştı:
“Yüzde 90’ı Ak Parti Erzurum milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na yüzde10 ise Burdur il milli eğitim müdürü Nesrin Kakırman’a ait olan Maya Eğitim Danışmanlık şirketi var. Bu şirket abisinin SPK başkanı olduğu dönemde halka arz danışmanlığını yaptığını Web sayfası üzerinden çıkarılabilinir. Bu evlerde 4 tane büyük kasa bulacaksınız. Paralar o kasaların içinde. Daha önce bahsettiğim ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun oteli bitti. Otel İkitelli’de 5 yıldızlıdır. Otelin ismi QUA OTEL ancak o bölgede 2 tane QUA otel var onun da detayını yazacam.
Otelin sahibi Ali Ercan görünüyor (Ercanlar Grup). Ali Fuat’ın SPK başkanı olduğu döneminde bu kişinin şirketi halka arz oldu. Bu halka arzlar tartışmalı yani şaibeli halka arzlardı. Şirketin birinin ismi QUA GRANITE diğerinin ismi ise GEZİNOMİ’dir.”

Gezinomi ve borsa

Gezinomi, 2021 yılında 8 Mart’ta hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmeye başlaya başlamadan önce talep toplama sürecinde 26 kat talep gelmiş, borsadaki ilk işlem gününde tavanı görmüştü.

Şirket halka arzdan 140 milyon topladı.

14 liradan halka arz edilen 10 milyon adet hisse Birincil Piyasa’da satıldı.

49 kişi ve kurum halka arzın yüzde 75’ini aldı. Hisseler bir haftada 14 liradan 22 liraya çıktı.

14 Mart 2022’de borsagundem.com’dakonuyla ilgili haberde şöyle deniyordu:

Gezinomi Seyahat’in sermayesinin yüzde 9,8 payını merkezi İsviçre’de bulunan Rubellıus Capıtal AG firması satın aldı.

En yüklü alıcı olan Rubellius Capital ismi sorgulanmaya başladı. Kurulduğu tarih bile net olmayan bu fonun arkasında Batia Mitrani mi var?

Son günlerde bazı halka arzlarda ortaya çıkan fonun arkasında Batia Mitrani isminin olduğu iddiası borsa kulislerinde dile getiriliyor.

Yıllardır İsviçre’de birçok fonda yöneticilik yapan, (İsviçre’de Batija Shapira olarak tanınan) Batia Mitrani ismi çok sayıda manipülatörlerle birlikte anılıyordu.

Şaşırtıcı değer artışı

31 Mart 2023’te ParaMedya’da Metin Yüksel imzadı haberde de şöyle deniyordu

8.3.2023 tarihinde 5.40 TL’den İnfo tarafından halka arz olunan Gezinomi hisseleri 12 işgününde 16.18 TL’ye ulaşmış ve yüzde 149 prim yapmıştı. Ancak şirket değeri konusunda uzman olan kurumlar, şirketin hızlı değer artışı konusunda şaşkınlığa düşüp 16.3-10.06 aralığında hisselerini satıyor.

9.70 (yüzde 79)- 18.7 (yüzde 240)- 14.64 (yüzde 170) TL fiyatlardan fonlar satış yapmış.

SPK olağandışı hareketlilik üzerine açıklama istedi

Gezinomi hisselerindeki olağandışı fiyat hareketlilik üzerine şirketten Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuya açıklanmamış özel bir durumun olup olmadığı konusunda açıklama istemişti.

Borsada işlem yasağı

Öte yandan 31.1.2023’te Gezinomi’ye açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

Konuyla ilgili olarak Borsa İstanbul’dan KAP’a yapılan açıklamada şöyle deniyordu:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında GZNMI.E ve INTEM.E payları 31/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Gezinomi hissesinde bul karayı al parayı operasyonu!

11 Mart 2023’t Borsa, Gündem’de de şu haber yer aldı:

Borsanın tartışmalı halka arzlarından olan Gezinomi Seyahat hisse senedinde yaşanan manipülatif hareketler yüzlerce yatırımcıyı canından bezdirdi. Hisse senedinde halka arzdan bu yana işlem yapan grup kelimenin tek anlamı ile keriz sirkeleme operasyonu yapıyor. Hisse senedinde yaşanan sert tavan ve taban hareketler, son ayların en büyük manipülatif hareketi olarak yorumlanıyor.

8 Mart tarihinde en yüksek 5.92 TL gören senet 5 Nisan tarihinde 19 lirayı gördü. Buradan gelen satışlarla senet 11.50 TL’ye geriledi.

Senedi 25 Mayıs tarihinde 11 liraya çeken grup kısa süre içerisinde bu kez tarihi zirveye yani 27 liraya yükseltti.

Sosyal medya devrede

Özellikle telegram gruplarında senedin 100 lira olacağı yolundaki asılsız iddialar çok sayıda küçük yatırımcının bu seviyeden hisse almasına neden oldu. Ancak gelen alışlara grubun satış yapması ile birlikte yaklaşık 10 tabanla fiyat yeniden 11 liraya geriledi.

Yine aynı hareket

Hisse senedinde aynı grubun bir kez daha hareket yaptığı ve cuma günü senede tavan yaptırdığı ortaya çıktı.

Banka kurdu

Bu arada 14 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Q Yatırım Bankası unvanı altında 500 milyon lira sermayeli bir yatırım bankasının kurulmasına onay verildiği açıklaması yer aldı.

Q Yatırım Bankası’nın kurucu ortaklarının arasında Ali Ercan, Gezinomi Seyahat de yer alıyordu.

Kim bu Gezinomi

Gezinomi ve bünyesinde yer aldığı Ercan Şirketler Topluluğu kendi web sitesinde kendilerini şöyle anlatıyor:

Ercan Şirketler Topluluğu, 1965 yılında madencilik sektörü ile ilk yatırımına başlayan, daha sonra Türkiye’de gün geçtikçe gelişen enerji, madencilik, turizm, sigorta ve yapı malzemeleri sektörlerinde faaliyet göstererek, %80 büyüme hızı ile ülke ekonomisine katkıdan bulunan bir topluluktur.

Gezinomi, 2015 yılından bu yana Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasında sunduğu otel ve tur hizmetleri ile gittikçe büyüyen bir tur operatörüdür.

• VONRESORT Elite, VONRESORT Golden Coast, VONRESORT Golden Beach, VONRESORT Abant, 500 alt satış acentesi ve 1000’e yakın otel portföyü ile Gezinomi kuruluşundan itibaren hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir.

Kaynak: Gezinomi, tartışmalı olaylarla yine gündemde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın