İstanbul Üniversitesi! Turiste kapı açık

0
4

İstanbul Üniversitesi‘nin ziyaretçilere açılmasına öğrencilerden tepki gelmeye devam ediyor. Beyazıt’ta bir araya gelen öğrenciler için üniversitenin tarihi kapısı önünde polis barikatı kuruldu. Öğrenciler, turistlerin üniversiteye alınıp, arkadaşlarının alınmamasını sloganlarla protesto etti.
İstanbul Üniversitesi Rekötlüğü’nün ziyaretçi kararına tepkiler çığ gibi büyüyor. Üniversitenin farklı fakülte ve kampüsünden bir araya gelen öğrenciler ile Beyazıt Kampüsü’ündeki öğrencilerin buluşmasını önlemek için polisler, kampüs girişine kalkanlarıyla barikat kurdu.

Öğrenciler, turistlerin üniversiteye alınıp, arkadaşlarının alınmamasını sloganlarla protesto etti. Bir süre sonra polis kampüs içinde bekleyen öğrencilerin dışarıya çıkmasına izin verdi. Öğrenciler kampüs önündeki arkadaşlarıyla buluşarak öğrenci meclisi oluşturmak için forum düzenledi.

“BU KAPI SADECE BİZE KAPALI”
Öğrenciler, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, “Bu kapı sadece bize kapalı”, “Aç, aç, barikatı aç” sloganları attı.

Kampüs içindeki öğrencilerden biri, “Biz bugün havuzlu bahçede arkadaşlarımızla öğrenci meclisi kurabilmek için buluşacaktık. Ama turist kafilelerine bu kapıyı açan kayyum rektör, cebini dolarlarla doldurmak isteyen kayyum rektör, bu kapının ardındaki arkadaşlarımıza kapıyı açmıyor.” diyerek kapının açılmamasına tepki gösterdi.

Dışarıda olan öğrencilerden biri ise yaptığı açıklamada, “Bugün buraya fakülteler arası giriş yasağı olduğu için biz yine kendi okulumuza giremedik. Halen rektör diyordu ki, ‘fakülteler arası giriş yasağı yok’ Fakülteler arası giriş yasağı yok mu? Biz bugün buraya girebildik mi? Giremedik. Biz bugün öğrenci meclisimizi kuracağız ve söz, yetki kararın bütün üniversite bileşenlerinde olmasını sağlayacağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın