Kapadokya’nın efsanevi peribacaları restore ediliyor

0
2

Kapadokya’nın eşsiz doğa harikaları olan peribacaları, Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarıyla yeniden eski ihtişamına kavuşacak. 4 peribacasını kapsayan bu çalışma, bölgenin tarihi ve turistik değerini korumak için büyük önem taşıyor.

Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, Başkanlık bünyesindeki ekiplerin bölge genelinde araştırma yaptıklarını, gövdelerinde çatlak ve dezenformasyon tespit edilen peribacalarının hasar analizinin ardından gerekli çalışmaya başladıklarını belirtti.

İlk etapta dört peribacasında uzman ekiplerin çalışmaya başladığını dile getiren İnceciköz, şöyle konuştu:

“Bölgede acil önlem alınması gereken peribacalarında kapsamlı bir restorasyon çalışması başlattık. Özellikle can ve mal tehlikesi oluşturan peribacalarında birçok bilimsel yöntem kullanılarak projelendirme yapıldı. Kapadokya Alan Başkanlığı olarak 9 peribacasında da benzer çalışma yapılacak.

Doğal değerlerin gelecek nesillere aktarılması misyonumuz gereği bu çalışmaları yürütmeye devam edeceğiz. Tamamlandıktan sonra hem bölge insanı hem turistler bu peribacalarını rahatlıkla gezebilecek. Tespit ettiğimiz sorunları bertaraf etmek için ekipler, peribacasında öncelikle acil güvenlik önlemi aldı. Statik açısından sıkıntılı olanlara güçlendirme çalışması yaptık.”

İnceciköz, restorasyon projesinin yıl sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın