F1’in Türkiye’ye dönmesi için kritik süreç başlıyor

0
6

Türkiye’deki motor sporları tutkunlarının uzun zamandır merak ettiği soru olan “Formula 1 Türkiye’ye ne zaman dönecek?” sorusu için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. İstanbul Park’ın takvimde kalıcı olarak yer alamadığı 12 yılın ardından, pistin geleceği önümüzdeki hafta belirlenecek önemli bir ihaleyle kararlaştırılacak. İhale, pistin 30 yıllık işletmecisini belirleyecek ve 2 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Türkiye, 2012 yılında Formula 1’e veda ettikten sonra pandemi sürecinde takvimde yer alabilen İstanbul Park’ın ardından Formula 1’e kalıcı bir şekilde geri dönme hedefiyle kritik bir virajda bulunuyor. Bu hedef doğrultusunda, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Park’ın 30 yıllık işletme hakları için gelecek hafta bir ihale düzenleyecek.

YÜKLENİCİ FİRMADAN KATILIM GARANTİSİ
İhalede en dikkat çeken madde, yüklenici firmadan istenen Formula 1 takvimine katılım garantisi olacak. Mevcut işletmeci Intercity ile yarışacak Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ise bu hedefe oldukça iddialı bir şekilde yaklaşıyor.

2026 yılı, şu anda Türkiye’nin en yakın hedefi olarak gözüküyor. 2026’da 7 farklı ülkenin süresi doluyor olacak ve Türkiye, Formula 1’e ev sahipliği yapmak için hazır olduğunu gösteriyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Eren Üçlertoprağı, Türkiye Grand Prix’si için 2026 hedefini NTV’ye açıkladı. Üçlertoprağı, Türkiye’nin hem coğrafi konumu hem de ekonomik potansiyeli göz önüne alındığında Formula 1 için ideal bir yer olduğunu belirtti.

Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek kritik ihale, Türkiye’nin Formula 1’e kalıcı olarak dönmesi için büyük bir adım olacak. Üçlertoprağı, bu ihaleyle birlikte Türkiye’nin sporcuları, halkı ve Formula 1 tutkunlarını yeniden bu heyecana kavuşturmayı umduğunu belirtti.

2026’DA İLK ŞEHİR MADRİD
Diğer taraftan, Formula 1’in 2026 sezonu takvimi için ilk şehir olarak Madrid’in rezervasyon yaptırdığı bilgisi de elde edildi. İspanya’nın başkenti, 2035’e kadar sürecek 9 yıllık bir sözleşme için organizatörlerle anlaştı.

Türkiye’nin Formula 1’e kalıcı olarak geri dönmesi, hem sporun hayranları hem de ülke ekonomisi için büyük bir fırsat olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın