Assos’te Tarihi sütunlar ahır kolonu oldu…!

0
5

Yerbilimci Prof. Dr. Doğan Perinçek, halen kazı alanı olan Assos Antik Kenti’nin batısındaki ‘uydu kent’te tarihi taş ve sütunların ahır duvarında kullanıldığını duyurdu.

Çanakkale nin Ayvacık ilçesindeki Asos antik kenti’nde bulunan tarihi taşların, ahır yapımı için duvar örmede kullanıldığı ortaya çıktı. Aydınlık’ın haberine göre söz konusu fotoğraflar Yerbilimci Prof. Dr. Doğan Perinçek tarafından çekildi. Perinçek, ‘Yılın kahredici fotoğrafı’ diye nitelendirdiği görüntülerdeki ahırda kullanılan direklerin, 1200-1500 yıl öncesine ait Bizans dönemi sütunları olduğunu söyledi.

 

Perinçek, “Assos Antik Kenti’nin yanı başında kazı alanı dışında bir küçük Assos daha var, bilmeyenlere duyurulur. Hiç kazı yapılmamış. Kendi haline bırakılmış. Antik kentin duvar taşları ahır duvarında kullanılmış” dedi ve şöyle sürdürdü: “Canlar, kalkalım yerimizden. Bu ülkeye sahip çıkma vakti hâlâ gelmedi mi?”

UYDU KENT’ ÖYLECE BIRAKILMIŞ

Perinçek, halen kazı alanı olan Assos Antik Kenti’nin batısındaki ‘uydu kent’te herhangi bir kazı çalışmasının da yapılmadığını söyledi. Kuruluşu Helenistik döneme, MÖ 7. yüzyıla uzanan Assos; Lidya, Pers, Pergamon, Roma ve Bizans medeniyetlerine yurt olmuş bir kent.

 

 

ALAN KORUMA ALTINDA DEĞİL

Prof. Dr. Perinçek, buradaki ‘tekne mezarların’ boyunun kısa olmasının önemini, bu konunun araştırılması gerektiğini vurguladı. Bölgedeki incelemesi sırasında 1.60 boyundaki arkadaşını mezar içinde fotoğraflayan Perincek, bu bölgenin farklı bir medeniyete ait olabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın