Lufthansa grevi ikinci kez hava ulaşımını vurdu

0
4

Alman havayolu Lufthansa’nın personelleri bu ayki ikinci grevlerinde işten ayrıldılar. Çarşamba günü yerel saatle 07.10’a kadar sürecek olan eylemden 100 binden fazla yolcunun etkileneceği belirtildi.
Alman havayolu Lufthansa’nın personelleri bu ayki ikinci grevlerinde işten ayrıldılar ve Çarşamba günü devam edecek ücret görüşmeleri üzerindeki baskıyı artırdılar.
Reuters’ta yer alan habere göre yetkililer, Çarşamba günü yerel saatle 07.10’a kadar sürecek olan eylemden 100 binden fazla yolcunun etkileneceğini söyledi.
Lufthansa, ülkenin en büyük merkezi Frankfurt’un yanı sıra Münih, Hamburg, Berlin, Düsseldorf, Köln ve Stuttgart’ın da aralarında bulunduğu etkilenen havalimanlarında tarifeli uçuşların yalnızca yüzde 10-20’sini gerçekleştirebileceğini söyledi.

HAFTANIN İLK UÇUŞLARI İPTAL EDİLDİ

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, yüksek enflasyonla karşı karşıya kalan işçiler daha fazla ücret talep ederken, hava yolculuğunu, demiryollarını ve toplu taşımayı etkileyen ülke çapında bir dizi grevle sarsıldı. Dün akşam planan ilk uçuşlar iptal edildi.
Lufthansa’daki son grev, havayolunun geçtiğimiz hafta yaklaşık 25 bin yer personeli için yeni bir ücret teklifi sunmasının ardından geldi. İşçi sendikası Verdi, teklifi “açıkça antisosyal” olarak nitelendirdi.
XVerdi, 12 aylık bir süre boyunca yüzde 12,5 veya ayda en az 500 euro daha fazla ücret artışının yanı sıra enflasyonu dengelemek için tek seferlik 3 bin euro ödeme talep ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın