Side Antik Tiyatro’sunu 213 bin kişi ziyaret etti

0
725

20 bin kişilik olan Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Kent’i 213 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN
ANTALYA – Üst basamaklarıyla 20 bin kişilik olan Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Kent’i 213 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Yarımadanın daraldığı kesimde ve kentin merkezinde yer alan tiyatronun Helenistik bir öncü yapısı olduğu halen kanıtlanabilmiş değildir.


Roma Devri’nde yapı plan açısından Helenistik gelenekte yarım daireden taşan biçimde yapılmış olmasına karşın inşa tekniği açısından Roma mimarisi geleneğinde yapılmıştır. Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, ”Caveanın (oturma sıraları) diazomaya (basamakların ortasındaki yol) kadar olan kısmı bir yamaca yaslandığını, üst kısım ise tonozlar üzerinde eğimli olarak şekillendirilmiş düzleme oturtulmuştur.
Tiyatro bu özelliği ile Anadolu’nun tekil örneklerindendir. Sahne binası üç katlıdır. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliği görülmektedir.” dedi.

Birinci katın podyumunda Dionysos Frizi yer alır. Frizde şarap tanrısı ve tiyatronun hâkimi Dionysos’un hayatı, batıdan doğuya doğru kronolojik olarak anlatılmakta ve doğu uçta Gigantomakhia ile sonuçlanmaktadır. Sahne binasının cephesi, mimari süslemeler ve heykellerle oldukça hareketlendirilmiştir.

Kaynak: Side Antik Tiyatro’sunu 213 bin kişi ziyaret etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın