Turizm araçlarında yaş sınırı 12’ye yükseltildi

0
405

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik değişikliği kapsamında turizm araçlarında yaş sınırı 12’ye yükseltildi. 

ANKARA- Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelik değişikliği kapsamında turizm araçlarında yaş sınırı 12’ye yükseltildi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yayımlanan yönetmelik kapsamında turizm taşımacılığında kullanılan araçlar için 10 olan yaş sınırı 12’ye yükseltildi.

YAŞ SINIRI YÜKSELTİLDİ

Yayımlanan yönetmeliğe göre turizm sektöründe yolcu taşımacılığı yapan D1, D2 ve D3 yetki belgelerinde asgari kapasiteyi sağlayacak taşıtların 10 yaşından küçük olması şartı 12 olarak belirlendi.

Eşit rekabet ortamının sağlanması için sadece otobüsle yolcu taşıma imkanı bulunan B ve D türü yetki belgelerine en fazla 10 adetle sınırlı olmak üzere otomobil cinsi taşıtların ilavesine imkan sağlandı.

İYİLEŞTİRMEYE GİDİLDİ

Yurt içi veya uluslararası ticari eşya taşımacılığı yapacak C2 yetki belgeleri için taşımacı lehine çeşitli düzenlemeler yapıldı. Buna göre asgari kapasite şartında iyileştirmeye gidildi.

Konu ile ilgili olarak vatandaş mağduriyetinin önlenmesi için yapılan düzenleme kapsamında C2 yetki belgesine sahip olanların da yurt dışından eşya taşımalarına imkan verildi.

Kaynak: Turizm araçlarında yaş sınırı 12’ye yükseltildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın