Davut Günaydın: Türsab’ın rotası şaşmış, rota diyorlar

0
467

Türsab Başkan Adayı Davut Günaydın, başkan adaylarına çağrıda bulunarak “Herkesi Türsab için birleşmeye çağırıyorum” dedi. Ayrıca mevcut yönetime de “Yapamadınız sizde gelin” dedi. 

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB seçimleri yaklaşırken adaylar toplantılarını sıklaştırdı ve ortalık kızışmaya başladı. “Türsab Tek Yürek” sloganı ile yola çıkan Türsab Başkan Adayı Davut Günaydın, tüm başkan adaylarına çağrıda bulunarak “Herkesi Türsab için birleşmeye çağırıyorum” dedi. Ayrıca mevcut yönetime de “Yapamadınız sizde gelin” dedi. Bu arada kadın acentelere “Gelin sizlerde yönetimde olun” diye çağrı yaptı.
Mevcut yönetimin ise sıkıştıkça mazeret olarak kanunu öne sürdüğünü belirten Davut Günaydın “Kanuna koyduk diyorlar. Kim gördü? Kanun nerede? Yandı bitti kül oldu. Bu kanun benim için yok hükmündedir” şeklinde konu

SON ÇIRPINIŞLARI
Bu arada mevcut yönetim 18 ay bekledikten sonra bir hamle ile ortaya ‘rota’ diye proje atınca Türsab başkan Adayı Davut Günaydın’ın diline düştü. Günaydın ‘Seçime bir kaç gün kala oranın rotası, buranın rotası diye kafaları karıştırıyorlar. Aslında Türsab’ın rotasına bakmak lazım. Türsab’ın rotası nereye gidiyor?” dedi.
Sirkeci Legacy Ottoman Hotel’de Türsab Fatih BTK’nın davetiyle düzenlenen toplantıya katılan Türsab Adayı Davut Günaydın mevcut yönetim için “Artık son çırpınışları” dedi.

BAŞKAN ADAYLARINI BİRLEŞMEYE ÇAĞIRIYORUM
Davut Günaydın şöyle konuştu: “Mevcut yönetime karşı üç aday olarak çalışmalar yürütüyoruz. Yaptığımız toplantılarda ‘muhalefet olarak neden birleşmiyorsunuz?’ diye soruyorlar. ‘Tek Yürek, tek ses olarak Konya ovasından daha büyüktür. Kimseden çekinmeyin gelin’ diyoruz. Mevcut yönetime de ‘Yapamadınız. Sizde gelin’ diyoruz. Biz kavga etmeyeceğiz. Sorunları güleryüzle çözeceğiz diyoruz. İnşallah bu sese onlarda kulak verirler.
Bütün başkan adayı arkadaşlarıma sesleniyorum gelin projeler hazır. Hiç kimseden korkmayan üyesini kucaklayan ekip var. Hepiniz gelin birlik ve baraberlik içinde sorunların hızlı bir şekilde çözüleceğini göreceksiniz.
Acentelerin artık yürümesinin zamanı geldi. 2023 te 75 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir hedefleniyor. Bunun için önce bizim, acentelerin güçlü ve rahat olması gerekiyor.”

TÜRSAB’IN ROTASINA BAKMAK LAZIM
Mevcut yönetimin seçime bir kaç gün kala ‘oranın rotası, buranın rotası’ diye projeler ortaya çıkardığını söyleyen Davut Günaydın “Acente menfaatine olan herşeyi alkışlarız. Ama neden18 ay beklediniz de seçime az kala böyle bir şey açıkladınız. Çünkü bunu yapacağınıza siz bile inanmıyorsunuz. Sadece kafa karıştırıyorsunuz. Rotadan önce Tüsab’ın rotasına bakmak lazım. Türsab’ın rotası nereye gidiyor? Acenteler bir bir eriyor ve gidiyor” dedi.ACENTELERE GRİ PASAPORT
Davut Günaydın konuşmasına “Türkiye’ye 41 milyon turist gelmiş ama gelirde 16’ıncı sıradayız” diyerek başladı ve acentelere yeşil pasaport verilecek diye yanlış haberler yapıldığını belirterek “Seçilmemiz durumunda yurt dışı fuarlara giden acentelere gri pasaport çıkaracağız. Yeşil pasaport diye spekülatif haberlerin hepsi yanlıştır’ dedi.
Davut Günaydın sözlerine “Turizmde kavga olmaz somurtma olmaz, gülümseyelim. Dağ gibi olan sorunların kısa sürede çözülmesi için Türsab’ın itibarını geri getireceğiz. İtibarsız Türsab problemlerin artmasına sebep olur” diye devam etti.

KENDİ ARAÇLARIMIZI KULLANAMIYORSAK TÜRSAB’IN AYIBIDIR
Heyecanlı konuşmasında acentelerin sorunlarına çözüm üreteceklerini anlatan Davut Günaydın şunları söyledi:
“Kendi öz malvarlığımız aracımızla kendi hizmetlerimizi yapamıyorsak bu Türsab’ın ayıbıdır. Bugüne kadar çözülmeliydi. Çözülmediği gibi sorunlar giderek artıyor. Kendi araçlarımızla münhasır hizmetlerin önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Size söz veriyorum. Bu bir hastanenin ambulans kulanamasına benzer. Lobisi güçlü STK’lar, üyesinin önünü açacak faaliyetler yapıyor. Biz gol üstüne gol yiyoruz.

REHBER BULAMIYORUZ
Acenteler rehber bulamıyorlar. Acenteler rehber kadar para kazanamıyor Kimsenin hakkında gözümüz yok. Ama siz de acenteleri düşünün diyoruz. Rehberlik sınavı için 800 kişi başvurmuş 100 kişi kazanmış. Bugünkü rehber sayısını 1987 yılında rehber olduğum zamanla kıyaslayın yüzde 20-25 oranında artış oldu. Ama turist sayısı en az 9 kat arttı. Turist sayısı 41 milyona geliyor. Turist 50 milyona merdiven dayadı, rehber bulamıyoruz. Bunu rehberlerle, acentelerle , bakanlıkla oturup birlikte çözeceğiz. Hep birlikte çalışarak kişi başına 684 dolar olan geliri bin dolara çıkarmalıyız.

ANKARA’YA KAMP KURACAĞIZ
Bütün bunları yapmak için lobi faaliyetine ihtiyacımız var. Sizin için Ankara’ya kamp kuracağız. Sorunlarımız çözülmeden Ankara’dan ayrılmayacağız. Hatta yönetim kurulu toplantılarımızı bile Ankara’da yapacağız.
Acentelerden 25 bin lira aylık isteyen Arapça rehberleri var. Türkçe rehberlik bizim kırmızı çizgimizdir ve olmasını istiyoruz. Şöyle düşünün. İki kişilik bir grup aldınız ve rehber için 750 lira yazarsanız nasıl kazanabilirsiniz. Böyle anlayışla dünyanın gerisinde kalırız. Bunun yasal düzenlemesini yeniden yapmamız gerekiyor. Nadir dillerde rehber sıkıntısı var. Çince rehber yok. Mafya usulü oturmuşlar istedikleri gibi idare ediyorlar. Bunun üzerine çizgi atmanın zamanı gelmiştir.BÖYLE BIR KANUN BENIM IÇIN YOK HÜKMÜNDEDIR
Bu ülkede herşey var. Dünya yapmış, biz daha iyisini yaparız. İstişare ve birbirimizi dinleyerek yaparız. Onla kavga, bunla kavga ile sorun çözülmez.… Kanuna koyduk diyorlar. Kanun nerede? Yandı bitti kül oldu. Böyle bir kanun benim için yok hükmündedir. Üyelerine danışmadan taslağının hazırlanması bile yok hükmündedir. Allah aşkına sahaya inip acentenin çayını kahvesini için. Onları dinleyin. Mevcut yönetim kapıları kapatmış ve Türsab’a ulaşılamıyor.

KANUNA KOYDUK DIYORLAR. KANUNU GÖREN YOK.
Bizim güler yüzümüz eksik olmayacak. Bunu güleryüzümüzle çözeceğiz
Bilet problemi ne oldu? Kanuna koyduk diyorlar. Kanunu gören yok.
Bizim Türkiye’de adım atmadığımız yer kalmadı. Yaklaşık 5 bine yakın acente uçak bileti satarak yaşıyor veya yan gelir olarak satıyor. Turizmi 12 aya yayacağız diyorlar. Proje yok, öneri yok, laf çok.
Acentelerin en çok teşviğe ihtiyacı olduğu dönem kıştır. Bunun verilmesi için devletin en üst makamları ile görüşmemiz devam ediyor.”

BASKIN SEÇİM YAPALIM, İŞİ BİTİRELİM PEŞİNDELER
Davut Günaydın, mevcut yönetimin son günlerde oynadığı oyunun Türsab’a yakışmadığını belirterek şöyle konuştu:
“Genel kurul süreci başladı. Cumartesi günü için seçime başvuru evraklarının teslimine tarih veriyorsun. Onu da tatile getiriyorsun. Toplam 3.5 günde 8-9 bin acentenin genel merkeze gelmesini nasıl sağlayacaksınız? Mevcut yönetime sesleniyorum. Yüksek Seçim Kurulu ile görüşerek 8 Kasım’a kadar uzatın. Biz gerekli girişimde bulunacağız. Genel katılım evraklarında, o belge, bu belge diyerek insanların kafasını karıştırıyorlar. Baskın seçim yapalım, işi bitirelim peşindeler. Acentelere hakettiği değeri vermezseniz, acenteler bunun bedeline size ödetecektir. Korku imparatorluğu yaratıp insanların üzerinde baskı yaparak, acentelerin seçime gelmelerini engellemek için yapılanlar demokratik bir davranış değildir. Bu davranışı ödeyecekler. 3.5 günde evrak teslimini istemenin akılla mantıkla alakası yoktur.

OTORITEYLE ILETIŞIM KESILMIŞ
Sorunlar bellidir. Bu sorunlar çığ gibi, kartopu gibi büyüyor. Ama çözüm yok. Kanunda var diyorlar. Kanun nerede? Kanunu gören ve hakkında bilgisi olan var mı? Otoriteyle iletişim kesilmiş. Bize bilgi verecek hiç kimse yok.
Müze biletlerinin yüzde 85’ini acenteler satıyor. Bu yıl sezon içinde müze biletlerine iki kere yüzde 83’e ulaşan oranda zam yapıldı. Biz bir yıl önceden kotasyonu hazırlıyoruz. Böyle bir anlayışla nasıl ayakta duracağız? Türsab buna nasıl izin veriyor anlayamıyorum?TÜRSAB’IN İŞİ ACENTELERE CEZA YAZMAK MIDIR?
Zaten Türsab’ın işi kaçak acenteleri bırakıp, üyesi olan acenteleri sıkıştırmak. Bütün denetimleri acentelere yapıyor, cezaları acentelere kesiyor. Araç kullanımında acenteler çözümü bulmuşlar. Özellikle havalimanına giderken Türsab levhasını indiriyorlar. O zaman yanlarına denetim için ne gelen var ne de giden. Ama Türsab levhasını takınca denetimden kurtulamıyorlar. Türsab’a bu kadar fedakarlığı bizi denetleyin diye mi yapıyoruz? Teknoloji bu kadar ilerlemişken belge taşımak niye? Kare kod sistemini uygularsın, kaçakta kalmaz, korsanda… Hani vaatlerinde teknolojik gelişme olacaktı. O da yok…


MANİFESTO HAZIRLADIK
Bu artık son çırpınışlardır. Genel kurul evraklarınızı verin ve bu birliği sahip çıkın. Türsab’ın itibarlı olması, çözüm odaklı olması için acenteler mazeret kabul etmiyor. Biz seçim için manifesto hazırladık. Manifestoda yazılanlar bizim onurumuzdur. Biz manifestoda yazılanları yapmazsak, görevi geri verip genel kurula gideceğiz. Tek Yürek Ekibi olarak söz veriyoruz.

KANUNA YAZDIK DİYE MAZERET UYDURUYORLAR
Mevcut yönetim vaatlerini yerine getirseydi, acenteler lehine bir şeyler yapsaydı aday olmayacaktım. Ancak sorunlar dağ gibi duruyor. Biz kanuna koyduk diyorlar. Kanun ortada yok ve içi boş. Ya kanun çıkmazsa, vaatler ne olacak? Nasıl çözüm üretecekler? Nasıl mazeret uyduracaklar? O da yok!
Ben yönetimde 3 yıl durdum. Orada 8 yıl duranlar var. Neden cevap vermiyorlar? Benimle birlikte durdular ve benim neler yaptıklarımı biliyorlar.”

MAFYAVARI USULLERLE DEĞIL
Davut Günaydın, Türsab kongresine panayır, şölen havasında, birbirlerini severek, sayarak gidilmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Yapacaklarımızı, projelerimizi anlatalım. Mafyavari usullerle değil, çoluk çocukla gidelim ve meslek birliğimizi perçinleyelim. Allah için acentelerin lehine bir adım atın. Ama yok! Genel kurul için istenen evraklar için verilen 3.5 gün ve baskın seçim amacıyla oynanan oyun bunun son örneğidir.


YÖNETİME KADIN MESLEKTAŞLARI DAVET EDİYORUM
Kadın ve erkeğin bir bütün olarak bu sektörde çok daha iyi hizmetler vereceğine inanıyorum. Kadın meslektaşlarımıza kontenjan ayırıyoruz. Yönetim, denetim ve disiplinde yer vereceğiz Bizimle iletişime geçsinler. Biz bu talepleri inceleyip onlara en yakın zamanda görev verelim.

LİYAKAT SAHİBİ EKİPLE GELİYORUZ
Türsab’ta sorunlar büyük. Biz bunu 9 kişi değil 30 kişilik yönetim kurulu listesiyle çözmeye çalışacağız. Bütün yönetim kurulu toplantılarına yedekte olan arkadaşlarımız da katılacaktır. Sevilen, liyakat sahibi ve sorunlara hakim bir ekiple geliyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede çözeceğimiz sorunları hazırladık.”

ACENTELERE PRESTİJLİ KART
Davut Günaydın, Türsab üyesi acentelerin önemini artırıcı yeni önlemler geliştirdiklerini belirterek şunları anlattı:
“Artık Türsab’ta prestijli bir üye kartının çıkma zamanı gelmiştir. Bu kartla özel müzelere de girmenin önünü açacağız. Bireysel sağlık sigortasını hizmete sunacağız. Bir çok turistik kuruluştan Türkiye genelinde ve fuar yapılan ülkelerinde otellerle anlaşarak acenteler için fiyat avantajı sağlamak istiyoruz.ARTıK SÖZÜN BITTIĞI YERDEYIZ?
Genel kurulu bir ay kaldı. Sorunların daha büyük olmasını seyreden ve acentelerin feryatlarına kulaklarını tıkayan mı? Yoksa 24 saat hizmetinizde olan bir yönetim mi istersiniz? Bununu kararını siz vereceksiniz. Kimse hür iradeye ipotek koyamaz. Sandıktan çıkan sonuçlara herkesin saygı göstermesi gerekiyor.
Çok ciddi çalışacak, bölgelere ve sorunlara özel komiteler kuracağız. Bakanlıkla sistem kurup kurup komitelerin daha faal çamlaşmasını sağayacağız.
Mesleğimize sahip çıkmanız gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Artık sözün bittiği yerdeyiz? Bunun dışında başka alternatifimiz yok!

KAÇAK TURA KATıLANA DA CEZA VERECEĞIZ
Kaçak almış başını gidiyor. Denetim ise sadece acentelere yapılıyor. Engellemek için hiçbir gayret görmüyoruz. Denetim ordusu kurdukların söylüyorlar. Bu denetim ordusu varsa biz onu doğru şekilde kullanacağız. Hatta daha iyisin yaparız, Biz kaçak tura katılana da ceza vereceğiz. Sadece acenteye şöföre vermeyeceğiz. Bunu kamuya anlatacağız. Ülkemize gelen turistin acente kullanmasını sağlayacağız?

MÜŞTERİMİZİ ÇALMA ENGELLENECEK
Bizim binbir güçlükle tanıtım yaparak, masraflar ederek getirdiğimiz turistleri teslim ettiğimiz rehberlerin hepsi acentecilik yapıyor. Sorduğunuzda ‘Ben gezdirdim. Benim müşterim’ diyor. Halbuki getiren acentenin müşterisini güvenerek teslim ettiği rehber işini elinden alıyor. Acenteler olarak biz iflas edeceğiz, Başkaları gelip sizin işinizi elinizden alacak. Böyle bir dünya olamaz. Bunun önüne geçeceğiz.

ACENTE KAPATANLAR OLDU
Otelciler zincir haline geldi. Aralarında iflas eden otel çok az. Ama maalesef borçlarından dolayı acente kapatan bir sürü meslektaşımız oldu. Bunu üzülerek söylüyorum. Davul bizim boynumuzda, tokmak başkasının elinde. İstediği gibi çalıyor.

KıBRıS MODELINI UYGULAYACAĞıZ
Çalışıyoruz, araştırıyoruz aramızda görüşerek o açıkları kapatıyoruz. Kıbrıs modeli üzerinde çalışıyoruz. Kıbrıs’ta acenteler istedikleri gibi rezervasyon alıyorlar. Münferit rezervasyonlar dışında gruplar için yerel acente kullanmaları gerekiyor. Kıbrıs modelini uygulatmak için çalışacağız ve acentelerin önünü açacağız.
Teknolojiyi daha fazla kullanma zamanı geldi. Teknoloi ile kırtasiye yükünden kurtulacağız Homojen şekilde iş yükünü acentelere dağıtmamız ve tekelleşmeyi önlememiz gerekiyor. Teminat bedelleri artıyor diyorlar. Çok satanla, az satan arasında fark olacaktır. Alt bayi üst bayiden ucuza bilet satabilir mi? Ama her ne hikmetse satıyor. Bu gibi sorunların çözülmesi gerekir. İnternet üzerinden uçak bileti satışını acentelerle eşitleyeceğiz Acentelere açık olacağız. Türsab’ın asıl sahibi profesyonel kadrolar değil, acentelerdir.

YENİ ACENTELERİ PINPON TOPUNA ÇEVİRDİLER
Yeni açılan acentelerden para almak için, evrakları ile o masadan bu masaya diyerek pinpon topu gibi oynadılar. Türsab tarihinde 1700 acente açılışıyla rekor kırdılar. Acente açmayacağız dediler açtılar. Bir de bağış adı altında 5 ile 7 bin lira arası para topladılar. Bağış demek gönülden verilendir. Gönlün varsa verirsin. Ama acentelerle pinpon topu gibi oynayarak para topladılar.


ZORLA ALINAN PARALARI İADE EDECEĞİZ
Yeni kurulan acentelere söz veriyoruz. Seçilmemiz durumunda gönülsüz verdiğiniz bu paraların hepsini iade edeceğiz. Bu paralardan kimseye hayır gelmez. Türsab’a da gelmez. Hiç mi vicdanları yok! O masadan bu masaya evrak gezdirmek ne demek? Kimse bizim aklımızla alay etmesin. İnşallah mevcut yönetim, bu yanlışın farkına varır da, zorla alınan bu paraları biz gelmeden iade eder. Çünkü bu paranın kimseye faydası olmaz. Bunu hiçbir şekilde kabul etmemiz söz konusu değildir. Ayrıca aile içinde siyaset yapılmaz. Mevcut yönetimdeki arkadaşlara sesleniyorum. Üyeye karşı siyaset yapmayın. Gidin yetkililerle acentelerin menfaatleri için siyaset yapın!

ACENTE BELGESI 400 BIN LIRA OLACAK DEDILER
Sorunlarımız bitmiyor. Şehir turları otellerin ön büro elemanları tarafından yapılıyor. Bu yüzden çoğu otel ön büro çalışanına maaş ödemez ve tur yapanlardan aldığı paralara göz yumar. Hepsinin sponsoru acentelerdir.
Acenteler ötv’siz araç alamıyor, ama başkalarına var. Acentelere fuar teşviği de yok. Başka şeylerle uğraşacaklarına bir rota belirleseler de acenteler mutlu olsa. Alternatif planları hiç yok! Acente belgesi 400 bin lira olacak dediler. Herkes acente açtı. 1700 yeni acente ile rekor kırıldı. Ama ortada bir şey yok. Rotalar birilerinin değil, acentenin menfaatine olmalı. Aklımızda bir sürü soru işaretleri var. Yönetime geldiğimizde bu sorunları çözmeye odaklanacağız.”

Kaynak: Davut Günaydın: Türsab’ın rotası şaşmış, rota diyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın