Virüs riskinden 4 ülkenin çevirdiği gemiyi Kamboçya kabul etti

0
465

Holland America Line yetkilileri 2 bin 200 yolculu gemide ne yolcularda ne de mürettebatta COVID-19 hastalığının tespit edilmediğini açıkladı.

KAMBOÇYA- Korono virüsü riski nedeniyle Çin’den gelen yolcu gemisi dört ülke tarafından reddedildikten sonra Kamboçya tarafından kabul edildi. Nihayet çarşamba günü gemiden çıkabilen yolcuları sırasıyla Japonya, Tayvan, Filipinler ve Tayland geri çevirdi.

‘The Westerdam’ adlı geminin operatörü olan Holland America Line yetkilileri 2 bin 200 yolculu gemide ne yolcularda ne de mürettebatta COVID-19 hastalığının tespit edilmediğini açıkladı.

Özellikle Japonya’da Yokohama şehrinin limanında demirli halde karantinada bekletilen ve içinde 174 vaka olduğu bilinen cruise gemisi nedeniyle ek tedbir uygulamaları hayata geçti. Japon hükümetinin Çin’den gelen gemiyi reddetmesiyle iki ülke de daha benzer tutum aldı.

The Westerdam cruise gemisi seyahatine Singapur’da başlayıp Hong Kong ile devam etmişti. Her iki durakta da salgın vakaları bulunduğu için bir sonraki durak olan Japonya gemiyi kabul etmedi.

Diamond Princess yolcu gemisinde 39 koronavirüs vakası daha: Toplam 174 hasta Korona, yeni adıyla COVID-19 virüsünün salgın hızında ilk kez düşüş kaydedildi. Çinli uzman: Koronavirüs salgını nisan ayında sona erebilir

KAMBOÇYA’DAN ÇIN’E DESTEK

Kamboçya’nın Çin ile yakın ilişkileri olan Başbakanı Hun Sen sadece Çin’den gelen gemileri değil tüm uçuşları da kabul etmeye devam ediyor. İkili ilişkilere ve ekonomik ticarete önem veren Sen, salgının neden olduğu izolasyon konusunda Çin’in en büyük destekçilerinden biri olarak görülüyor.

GEMI ŞIMDI NEREYE GIDECEK?

Yolcular Kamboçya’da indi ve buradan havayoluyla evlerine dönecekler ancak The Westerdam’ın nereye gideceği belirsizliğini koruyor.

Normal planlamada gerekli yakıt ve yiyeceği alabilmek için Tayland’a demirlemesi öngörülüyordu ancak bu mümkünm olmayacak. Geminin Kamboçya’ya kadar Tayland donanması eskortluğunda yolculuk ettiği belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın