Cezalar iptal edilecek..!

0
3

Onlarca sürücüye müjde geldi! Mahkemeden emsal niteliğinde karar: O cezalar iptal edilecek

Onlarca sürücüye müjde geldi! Mahkeme, otomobillerin hızlarını ölçen ve ihlal durumlarında ceza kesilmesini sağlayan trafik radarlarıyla ilgili emsal niteliğinde karar verdi. Bu karar sonrasında o cezalar iptal edilecek…

İzmir Menemen Sulh Ceza Hakimliği, trafikte hız sınırını 3 km geçtiği gerekçesi ile idari para cezası uygulanan avukat Oğuzhan Bizkevelci’nin (29) itirazına hak verdi. Hakimlik, hız ölçen radar cihazlarında da %2 oranında hata payı olabileceği kararına vardı.

Olay, 3 Ocak günü Menemen Çevre Yolu’nda yaşandı. Avukat Oğuzhan Bizkevelci, 120 km hız sınırı olan yolda 135 km hız ile gittiği ve %10 tolerans sınırını 3 km aştığı gerekçesi ile idari para cezası aldı. Bizkevelci, konuyu yargıya taşıyarak kararın usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile iptal talebinde bulundu. İtirazı değerlendirmeye alan Menemen Sulh Ceza Hakimliği, somut olayda hız sınırı aşıldığının radar cihazı ile tespit edildiğini, hız sınırı aşımının tolerans sınırlarının 3 km üzerinde olduğuna dikkat çekti. Hakimlik, ”Hız İhlal Tespit Donanımları Muayene Yönetmeliği” 7”nci maddesinde hız tespit donanımlarına ilişkin maksimum izin verilebilir hata değerlerinin +/- yüzde 2 olarak uygulanabileceğinin altını çizdi.

VERİLEN CEZA HUKUKA AYKIRI BULUNDU

Hakimlik, somut olayda hız sınırının %10 tolerans ile 132 km’ye, %2 aşım ile 135 km olduğunu, fakat trafik, yol, hava ve hata koşullarının etkisiyle beraber değerlendirildiği zaman itiraz edenin itirazında haklı olduğu anlaşıldığına vurgu yaptı. Tüm bunların sonucunda Menemen Sulh Ceza Hakimliği, idari para cezasının hukuka aykırı olduğuna kanaat getirerek kaldırılmasına kesin olarak karar verdi.

BU KARAR TÜM CEZALAR İÇİN EMSAL KABUL EDİLECEK

Kararı değerlendiren Avukat Oğuzhan Bizkevelci ise, “Yaptığım itirazlar neticesinde Menemen Sulh Ceza Hakimliği, hız ölçen cihazlarda yanılma payı olabileceğine karar verip yazılan cezayı iptal etti. Bu karara göre bu tür davalarda yüzde 2 hata payı koyulması gerektiğine hükmedildi. Kararın emsal niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Bu tarz durumları yaşayan vatandaşlar olayı yargıya taşıyıp haklarını arayabilirler” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın