Söke’ye 2024’ün ilk leyleği geldi

0
1

Aydın’da 2024 yılının ilk leyleği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Söke ilçesine bağlı Gölbent Mahallesi’ne geldi. İlk leyleği görüp haber veren vatandaşa ise bir çuval un hediye edildi.
Doğal güzellikleri ile birçok hayvan türüne ve yaban hayatına ev sahipliği yapan Aydın’ın simgelerinden biri haline gelen leyleklerin göçü başladı.Aydın, Söke ilçesine 2024 yılının ilk leyleği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Söke ilçesinin etrafı azmaklarla çevrili ova bölgelerinden Gölbent Mahallesi’ne geldi. Söke’ye geçen yıl 25 Ocak’ta gelen leylek, bu yıl şubat ayında göçtü.

BİR ÇUVAL UN HEDİYE EDİLDİ
Etrafı azmak denilen sulak alanlarla çevrili Söke’ye bağlı Gölbent Mahallesi’ne gelen yılın ilk leyleğini bahçeli evindeyken gören Hatice Avcı, durumu muhtar Ahmet Yemiş’e aktardı. Yemiş ise Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) bilgi verdi.
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) her yıl leyleklere dikkati çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla sürdürdüğü ‘Leyleği ilk görene 1 çuval un’ kampanyası kapsamında leyleği gören kişi olan Hatice Avcı, bir çuval un kazandı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, kampanya ile amaçlarının ekosistem içinde önemli işlevi bulunan leyleklerle ilgili kırsalda farkındalık yaratmak ve kuşlar ile sulak alanların korunmasının sağlamak olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın