Tatil yerli turiste hayal oldu: 2 çocuklu ailenin 5 günlük faturası 50-70 bin TL

0
3

Turizm sezonu yaklaşırken, tatil yapmak erken rezervasyonla dahi fahiş bir bütçe gerektiriyor. Asgari ücretin 17 bin TL olduğu Türkiye’de, tek odalı apartlarda bile 25 bin TL’yi bulan 5 günlük tatil, üst segmente doğru 300 bin TL’yi geçiyor.

Ekonomik krizle birlikte vatandaşın tatil yapma imkanı da kalmadı. Oteller ve tur şirketleri erken rezervasyon fırsatları için reklamlar yayınlasa da indirimli fiyatlar bile fahiş pahalı. Temmuz ayında iki çocuklu bir ailenin 5 günlük tatili tek odalı apartlarda 25 bin TL’den başlıyor. Ortalama otellerde 50 bin, beş yıldızlı otellerde ise 70 bin TL’yi aşıyor. Üst segmentlerde ise fatura 300 bin TL’yi buluyor. Turizmci bir kriz durumunda muhtaç kaldığı yerli turisti kaybetmemek için faizsiz tatil kredisi ve yerli turiste özel kontenjan öneriyor.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; asgari ücretin 17 bin TL olduğu ülkede erken rezervasyon ile ilgili resmi oranlar verilmese de turizm kaynakları, manzaranın çok da iç açıcı olmadığını söylüyor. Geçen yıl yüksek fiyatlarla yabancı turisti Mısır, İspanya ve Yunanistan’a kaçıran turizmci, tatil giderini karşılayabilecek durumdaki yerli turisti ise yüksek fiyatlar nedeniyle vizesiz Doğu Avrupa ülkeleri ile kapıda vize uygulaması başlatan Yunanistan’a kaptırıyor.

‘5 YIL SONRA YERLİ TURİST BULAMAZSINIZ’
Daha önce turizmcilere “Yerli turisti kaybetmeyelim, onlara özel kontenjan ayıralım” çağrısında bulunan Dedeman Resort&Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray, yerli turistin mevcut fiyatları ödeme imkânı olmadığını belirtti. Demiray, “Bizim insanımız 250 Avro ve üstünü ödeyemez. Tüketimde tasarruf dönemi başladı. Bakın ben 5-10 yıl önce ‘böyle giderse çalıştıracak işçi bulamayız bu sektörde’ diyordum kimse inanmıyordu. O konuda halimiz ortada. Bugün de böyle giderse 5-10 yıl sonra yerli turist bulamayız’ diyorum” dedi.

Bu yıl tatil yapabilecek durumdaki yerli turistin daha seçici olacağını söyleyen Demiray, “Yerliyi kaçırmamamız lazım. Şu anki ekonomik durumda fiyatları kontrol edebilmemiz çok zor, farkındayım. Ama belli bir oranda yerli turiste kontenjan ayırıp sonra fiyatları yükseltebilirsiniz. Biz yerliyle yabancıyı aynı kefeye koyamayız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın