Usta aşçı İbrahim Çelik 50’ci yılını kutladı

0
2

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL – Türk lezzet sektörünün kalbi Mengen’in turizm sektörüne kazandırdığı Türk mutfağının en deneyimli aşçılarından İbrahim Çelik meslekte 50’ci yılını görev yaptığı Double Tree by Hilton Tuzla ekibiyle birlikte pasta keserek kutladı. Kendisine “Aşçıbaşı” denilmesinden gurur duyan İbrahim Çelik “Türk mutfağındaki yemeklerin Türkçe isimleriyle tanıtılması yanında mesleğimiz aşçılık olduğu için Türkçe tanımıyla aşçıbaşı denilmesinden keyif alıyorum” diyor.

-ibrahim-celik-.jpg-ibrahim-celik--001.jpgAşçı gömleğinden oluşan pastayı Tarihi İçmeler Turistik Termal Tesisleri ve Double Tree by Hilton Tuzla Oteli’nin İşletmecisi Köksal Köse ile birlikte kesen İbrahim Çelik “En büyük madalyam mutfağa kazandırdığım gençlerdir” dedi.
Double Tree by Hilton Tuzla’nın İşletmecisi Köksal Köse, Genel Müdürü Ahmet Lüle ve çalışanlarla uyumlu bir işbirliği içinde otelde fark yarattıklarını söyleyen İbrahim Çelik, “50 yıllık birikimini Hilton Tuzla’nın misafirlerine sunuyorum. Hala yeni lezzetler, yeni tatlar keşfediyor ve misafirleri mutlu ediyorum” şeklinde konuştu.

-ibrahim-celik--002.jpg-ibrahim-celik--003.jpg
-ibrahim-celik--006.jpg
TÜRK MUTFAĞINI TANITTI
Yaklaşık 20 ülkede etkinliklere katılan ve Türk mutfağını tanıtmak için çalışmalar yapan İbrahim Çelik, Dünya Aşçılar Federasyonu, WACS’ın Uluslararası Jüri Sertifası’na sahip bulunuyor. Bir süre İstanbul Kitchen Academy ve Gastronomi Merkezi’de hocalık yapan İbrahim Çelik “Öğrencilerimden Murat Ova, Avustralya da iki restoran açtı. Geçtiğimiz. Yıla kadar hala menüler hakkında bana danışıyor ve beni mutlu ediyordu” dedi.

-ibrahim-celik--004.jpg
ATATÜRK VE EVLİYA ÇELEBİ’NİN UĞRADIĞI İÇMELER
Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılında Atatürk’ün emriyle yapılan, geçmişi Evliya Çelebi Seyahatnamesinde yer alan tarihi Tuzla İçmeler Kaplıcaları’nda bulunan Double Tree by Hilton Tuzla Oteli genç ve dinamik yönetimiyle İstanbul’da yeniden doğdu.
Double Tree by Hilton Tuzla Oteli, İstanbul’a Boğaz’da yeni lezzetler armağan eden Lacivert Restoran’ın ortağı Önder Köse ile Fehmi Yaşar ve Tarihi İçmeler Turistik Termal Tesisleri İşletmecisi Köksal Köse işbirliğinde turizme kazandırıldı.
Double Tree by Hilton Tuzla Oteli Genel Müdür Ahmet Lüle yönetiminde bölgede en verimli çalışan oteller arasında ilk sırada yer alıyor.

-ibrahim-celik--005.jpgİBRAHİM ÇELİK KİMDİR?
Mengen’in Gökçesu nahiyesi Kıyaşlar Köyü Kireçler Mahaüllesinde 25 Şubat 1961’de doğan İbrahim Çelik, 4 kuşaktan aşçı bir aileden geliyor. Halen 2 çocuk 1988 doğumlu bir kız, 1990 doğumlu erkek çocuğu ve bir torunu var. Baba mesleğini sürdüren oğlu Mecidiyeköy Melas Otel’de aşçılık yapıyor. Kızı ise İş sağlığı ve Güvenlik uzmanı olarak Bursa Şehir Hastanesi Müdürlüğünü yapıyor.
Türk mutfağını tanıtmak üzere dünyanın 20 ülkesine giden İbrahim Çelik’in Dünya Aşçılar Federasyonu-WACS’tan Uluslararası Jüri Sertifası bulunuyor. Bir süre İstanbul Kitchen Academy ve Gastronomi Merkezi’nde hocalık yaptı. Eğitim verdiği öğrencilerin başarılarıyla öğünen İbrahim Çelik “Öğrencilerimden Murat Ova Avustralya’da iki restoran açtı. Geçtiğimiz yıla kadar mutfak konusunda hala bana danışırdı. Artık öğrendi ki danışmıyor, ama arıyor” dedi.

1971-72 yıllarında köyde ilkokul bitiren İbrahim Çelik, evde mutfak üzerine yapılan sohbetlerle büyüdü. 1974 yılında İstanbul Gümüşsuyu’ndaki Teknik Üniversite’de mutfağa aşçı yamağı olarak girdi. Kendi anlatımına göre “O zamanlar makine yoktu. Hamur işlerini Kastamonulu tatlıcı ustam öğretti Yağlı milföy hamurunu cılız kollarımla yoğururdum. Gücüm yetmezdi” diyor.
1975 yılında üniversiteler tatile girince, Nişantaşı’nda Ziya Restoran’a başladı. 1977-78’de Kuşadası’na gitti. 1079’da Ortaköy Ziya Restoran’ın açılışında yer aldı.
Daha sonra Divan Grubu’ndan ayrılan turizmci Ünsal Tülbentçi’nin kurduğu Pub Manço ve Sempati restoranlarda aşçıbaşı oldu. Askerde Ankara’da Jandarma Genel Komutanı aşçısı olarak görev yaptı.

rujenuar.jpgAskerlik dönüşü Nişantaşı’nda “Doktorun Yeri” olarak Mustafa ve Cevat adlı işletmecilerin çalıştırdığı bilinen Ruje Nuar gece kulübünde aşçıbaşı oldu.
1983 yılında Genel Müdür Haluk Müminoğlu’nun çağrısıyla Maçka Otel’nde aşçıbaşı oldu.
Burada tanıştığı Madam Jan adlı kişinin daveti üzerine 1984 yılında İsviçre’de Cenevre’ye gitti. Madam Jan’ın restoranında Türk mutfağını öğretirken, Fransız mutfağını öğrendi.
1985 sonunda Türkiye’ye dönerek 1986 başında evlendi.
Turgut Özal’ın başbakanlığı ile başlayan turizm patlamasında Brifing Oteller Zinciri sahibi Çınar Nalbantoğlu’nun İzmir’deki tesislerinde 1991 Körfez Krizi’ne kadar çalıştı.
Körfez krizinde bir yıl boşta kaldı. Sonra Bodrum Torbahan’da görev aldı.
Kızının okul dönemi geldiği için İstanbul Büyükçekmece Malibu Otel’e geçti.
1993 Ekim aylında Kasım Zoto’nun Cankurtaran’da açtığı Armada Oteli’ne geçti. 2000 yılında Armada’dan emekli olunca Öztiryakiler Grubu’nun İstinye Park’ta Zarifi, Water Garden’da Osmani restoranlarının 15 yıl mutfak yönetimini yürüttü. 2015’te ‘gençlerin önü açılsın’ diye işletmeciler Tahsin Öztiryaki ve Hasan Fehmi Yaşar ile helalleşerek ayrıldı.
Daha sonra Münteha Adalı’nın Kalamış 39 adlı otelinin açılış çalışmalarına katıldı. Ancak otel açılmadan ayrılarak Almanya’ya giderek bir yıl kaldı. Orada Fehmi beyle tanıştı. 2023’te Köksal Köse ve Fehmi YLaşar’ın daveti üzerine Tuzla Hilton Oteli’ne başladı.

Kaynak: Türk aşçılığının simge ismi İbrahim Çelik 50’ci yılını kutladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın