Türsab Başkan Adayı Davut Günaydın: Kimsenin adamı değilim

0
453

Türsab Başkan Adayı Davut Günaydın: “Yönetim ve koltuk sevdası adına herhangi bir grupla birleşmemiz ve medet ummamız mümkün değildir” dedi.

Türsab Başkan Adayı Davut Günaydın: Kimsenin adamı değilim

Türsab Başkan Adayı Davut Günaydın: “Yönetim ve koltuk sevdası adına herhangi bir grupla birleşmemiz ve medet ummamız mümkün değildir” dedi.

tursab-baskan-adayi-davut-gunaydin-001.jpg
davut-005.jpg
davut.JPG
davut-001.jpg

ÖZKANALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Birlik olarak “Türsab Tek Yürek” sloganı ile Türsab Başkan Adaylığını açıklayan Tigris Turizm’in sahibi Davut Günaydın, çalışma arkadaşlarının katılımıyla Sirkeci Levni Hotel’de yaptığı basın toplantısında dedikodulara son noktayı koyarak “Yönetim ve koltuk sevdası adına herhangi bir grupla birleşmemiz ve medet ummamız mümkün değildir. Ben kimsenin adamı değilim. Acentelere hizmet için geliyorum. Bizimle birlikte olmak isteyen herkes gelsin” dedi.KİMSENİN ADAMI DEĞİLİM
Hakkında “onun, bunun adamı’ şeklindeki iddialara aeçıkça cevap veren Davut Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir grupla protokol imzaladı diyorlar. Şu grupla birleşti seçime giderken çekilecek gibi sözler duyuyoruz. Biz onlara kucağımızı açıyoruz. Gelin hep beraber Türsab için çalışalım diyoruz. Hele koltuk sevdamız hiç yok. Bulunmak istediğimiz yer acentelerin gönlüdür. Maç başladığında kural değiştirmek size yakışmaz. Herhangi bir grupla birlikte olmayı üyelerimize saygısızlık olarak görüyoruz. Bir sıkıntımız olmazsa, sağlığımız engellemezse bu karardan dönmemiz söz konusu değildir.”

ALLAH’TAN VE ACENTELERE MAHCUP OLMAKTAN KORKARIZ

Davut Günaydın, BTK seçimlerinin adil olmasını istediğini belirterek İstanbul’da 120, Türkiye çapında 406 kişilik ekiple hareket ettiklerini söyledi. Günaydın Türkiye’de 420 acente ile saha çalışmaları yaptıklarını ve 3 bine yakın acente ziyareti yaptıklarını bildirdi. Görkemli toplantılardan kaçınıp, interaktif toplantıların yapısından şüphe duydukları için küçük katılımlı toplantılar yaptıklarını anlattı. Günaydın “Biz öncelikle Allah’tan ve acentelere karşı mahçup olmaktan korktuğumuz tekrar ettik” dedi.

TEK PUSULAMıZ VAR DEMIŞTIK
Türsab Tek Yürek diyerek çıktığımız yolda ‘tek pusulamiz var” demiştik Acentelerimizin gösterdiği yoldan gideceğimizin taahhadünü vermiştik. Acentelerin menfaati için hiçbir tartışmaya girmeden çözüme ulaşmak için mangal gibi bir yürekle hareket ediyoruz. Yüreğimiz Konya ovasından daha büyüktür ve herkese yer ver. Türsaba inanan herkesi hareketimize davet ediyoruz.
Bütün kararları istişare ederek veriyoruz. Artık lider odaklı çalışma değil ekip odaklı çalışma istiyoruz. Lider odaklı çalışmada birliğin girdiği sıkıntıları yakinen biliyorz. Sipariş üzerine hiçbir açıklama yapmayacağız. Acentelerin önünü açacak her türlü olayın önünde varız.

davut-001.JPG
davut-002.JPG
davut-003.JPG
davut-002.jpg
davut-008.jpg
davut-004.jpg
davut-003.jpg
davut-007.jpg
davut-006.jpg

IBRA MESELESI
‘İbra olmamış yönetimin bir üyesinin aday olmasında ciddi sıkıntalar var’ diye algı yaratanlara selam ve sevgi gönderiyorum. Biz ezber bozan birlik ve beraberlik için yola çıktık. Yoksa tüm çalışmalar havada kalır. Ne istediğimizi ve neden istediğimizi bileceğiz. Sorunlarımız bellidir. İbra diyenlere soruyorum? Sen hakim misin, savcı mısın? Değilsin kanunları araştırdın mı? Ekip olarak hukuki olarak bir sıkıntımız yoktur. Vicdani olarak ta sıkıntımız yoktur.
Bizim aday olmamızda hukuki ve vicdani sıkıntı yoktur. Ekşi yemedik. Kalbimiz Türsab diye çarpıyor. Türsab için varız.

TÜRSAB’TA ÇATIŞMALAR
Son günlerde olanları hiçbir şekilde tasvip etmiyor şiddetle kınıyoruz. Bunlar bize yakışmaz ve bizi geriye götürür. Güçsüz kalmamızı sağlar. Sektördeki diğer paydaşların istedikleri olur. Bizim yaptıklarımı ele geçirmek için gayret gösteriyorlar. Türsab’ta kavğa yerine sorunlara odaklanan bir yönetim anlayışı olmalıdır. Türsab acenteleri rehber, ulaşım, otel konusunda sıkıntı çekiyor.
En büyük sııkıntalırdan biri uçak biletinde yaşanan haksız rekabettir. Bununla ilgili çalıştay yapsak üç gün konuşuruz. Biz işi bilenlerle bir araya gelerek, paydaşlarla buluşup bu işi çözeceğiz.

ÖNCE KENDİMİZİ DİSİPLİNE EDECEĞİZ
Sektörel disiplin en çok önem verdiğimiz konudur. Önce evimizin önünü temizlememiz gerekiyor. Koyduğumuz kurallara önce bizim uymamız gerekiyor. 1618 var. Bu kanuna dokundurtmayıp sıkı sıkı sarılacağız. Revize edilmesine ve günün şartlarına uymasına ‘evet’ diyoruz. Ama her kanun değişkliğinde sektörün diğier paydaşlarının elini güçlendirmeyeceğiz. Yayınladığımız manifesto hakkında rasyonel tepkiler alıyoruz.

BİRLİĞE YAKIŞMAYAN HAREKETLERİ KINIYORUZ
Kanun tartışmaları ve birliğe yakışmayan hareketlerin hiçbirini tasvip etmeyerek şiddetle kınıyoruz. Türsab ta görev almak hizmet etmek isteyenler ‘ne söylemekten çok, ne söylememeleri gerektiğini’ düşünsünler. Gerginlik yaratan tanrtışmalardan uzak durmaları gerekiyor. Mevlana’nın ‘Darılmak, üzülmek için bahaneler arayacağına sevmek ve sevilmek için çareler arayın’ sözünü hatırlatayım.

EMPATİ YAPALIM

Bizim Türsab’ta ekmeğimizi ve çalışmamızın önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmak için, birbirimiz sevmemiz gerekiyor. Havayolları karşısında birlik paramparça olmuş. Havayolları istediğimi yaptırırım diyor. Bazılarının işene geliyor, tartışmalar çıkıyor. Empati kurmak in büyük eksiğimizdir. Kendimizi onların yerine koyup düşünerek ortak noktada buluşalım.

KANUN HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM
Davut Günaydın, Kültür ve Turizm Bakanı’nın dahi “kimsenin haberi olmadan yazmışlar’ dediği kanun tüaslağını görmediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü.
“Kanun taslağının içeriğiyle ilgili bilgi sahibi değilim. Bilseydim düşüncelerimi söylerdim. Birileriyle görüşerek yaptıklarını söylüyorlar. Ama demek ki yetersiz. Bunun için tartışmaya lüzüm yok. Bir araya gelip üyeleri aydınlatalım derim
Kanun taslağında sır olan bölümler olabilir ve basından, üyelerden bazı maddeler saklanabilir. Ama sektörden yükselen sese de kulak vermek gerekir. Kulak vereceklerini düşünüyorum. Zaman birliğimize sahip çıkma zamanıdır Üyeleri ayrıştırma, ötekileştirme birliğe zarar veryior. Gelin beyaz sayfa açalım bu sayfaya sadece ‘birlik ve beraberlik’ yazalım.”

YÖNETİMİ İSTİŞARE KURULU OLUŞTURACAK
Davut Günaydın, Türsab’ın 35 bölgede yaptığı BTK seçimlerinde 6 bin kişiye ulaşmayı planladıklarını belirterek “STK seçimleri de ayrı bir kaos ortamı ile yapılıyor. Bütün bunlara reğmen ezber bozan bir şekilde geleceğiz. Ayrıca Türsab’a kimin fayda getireceğine inanıyorsan onu davet edeceğiz. Ondan, bundan demiyerek Türsab’ın ekibi diyeceğiz. Şimdiden bu kişileri davet etmeye başladık. Sorunların çözümü için bu bilgili insanlardan yardım alacağız. Sektörü savunabilecek ve faydası olacak tüm arkadaşları hezmete çağırıyoruz.
Yönetim aday listemiz için 50 kişilik bir istişare heyeti oluşturduk. Yönetim Kurulu onların kararıyla ve liyakat sahibi meslektaşlarımızdan oluşacak. İşinin ehli olacak sektöre fayda getirecek tüm meslektaşları istişare kuruluna sunacağız Onların kararıyla yönetimkurulu oluşacak ve seçimden 20 gün önce tamamlayacağız.”

TÜRSAB ALEYHİNE HAREKETLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
Davut Günaydin, Türsab’ın itibarını korumak için kendi içinde disiplini olması gerektiğini tekrarlayarak şöyle devam etti: “Uçak bileti, iç turizm ve dış turizmden, hac umreden, teknolojiye kadar tüm gelişmeleri takip edeceğiz.
Acenteleri sektörle tanıştıracağız Acente müşterilerinin vize ihtiyacını gören ofis olacak. Bizim derdimiz seçim değil bu kadar problemin bir an önce çözümüdür Turist araçlarının her yerde kontrolü uygun değildir. Biz Türsab aleyhine olan her türlü hareketinkarşısında, birleştirici hareketlerin ise yanındayız.”

YALAN HABERE SON VERECEĞİZ

Davut Günaydın, son dönemde bazı internet yayınları ve sosyal medyada Türsab’ı küçük düşüren yazılar yayınlanmasını kınadığını belirterek “Göreve geldiğimizde acımasız ve gereksiz eliştiriler yapmayacağız. Her görüşe saygı duyarak meslektaşlarımızı incitmeyeceğiz. Yalan habarlar olmayacak. Kin ve nefret dolu söylemlerde bulunmayacağız. Böyle olanlar yanımızda olamaz ve meslektaşımız olamaz, ekibimizde yer alamaz.
Turizmde çok dil bilmek önemlidir. Ama biz en önemli dil olan tatlı dili çok iyi biliyoruz. Bununla hitap edeceğiz. İftira ve doğruları söylememek yerine, tüm acenteleri tatli dille kucaklayacağız. Yolu sevgiden, saygıdan geçen herkesi selamlıyoruz. Birbirimize sevip, salıraka sorunları çözeceğiz.” selamlıyoruz. Birbirimi sevip sarılıp sorunları birlikte  çözeceğiz.

1618’E DOKUNMAYALıM
“Türsab’ın üzerinden kimse siyaset yapmasın” diyen Davut Günaydın “Birliğin menfaatine çalışan siyasilerin yanında olmak gerektiğini belirterek “ Türsab’a güç katan 1618’e dokunmayalım diyorum. Sorunları tespit edip yönetmelikler hazırlayalım. Bu nedenle üyenin önünü tıkayacak hiçbir çalışmanın yanında değilim.”

TÜM BAŞKANLARı SAYGIYLA ANıYORUM
Davut Günaydın, konuşmasına ‘Türsab’ın Türsab olması için gayret eden, otoban kenarlarında kaçak denetimi yaparken Türsab için mahkemelerde yargılanan herkese teşekkür ediyorum diye devam ederek “Türsab’a fayda sağlayan tüm başkanları saygıyla anıyorum. Başaran Ulusoy Türk turizmine yıllarca hizmet etmiştir. Onu takdir edecek asıl acentelerdir. Başaan Ulusoy’a sayğılarımı gönderiyorum” dedi

davut-gunaydin-007.jpg

TEVECCÜH NEDENİYLE ADAY OLDUM
Davut Günaydın ‘neden aday oldnuz-“ sorusuna ise “Ben aday olmasaydım, Türkiye’nin her yerinde bana teveccühgösteren acentelere karşı mahçup olurdum. Bana teveccühün hesabını sorarlardı. Ben sorunları çözmek için aday oldum Teknolojiyi otoriteyi kullanarak çözmek için geliyorum. O şucu bu şucu diye bir şey yok. Herkesle görüşüyorum ve davet ediyorum.
En kısa zamanda Türkçe rehberlik çıkmalıdır Birliğin üyelere borcu ödenmelidir Elimizde data olursa plan sunabiliriz. Altından kalkılmayacak bir plan değil. İtibarımız olsun binamız olmasın yeniden yaparız amacımız üyenin önünü açmak. En kısa sürede Türsabı borçlardan kurtarmayı hedefliyoruz. Türsab’ta bakanlık ve havayolları ile diyalog eksikliğinden sıkıntıların çözülemiyor
Kotasyon sonrası müze zamlarını Kabul etmiyorum. Bir yıl önceden bildirilmeli. Çünkü acente fiyatları 6 ay önceden yapılıyor. Yapılsın ama zamanında yapılsın. Hele bir yıl içinde iki zam kabul edilecek gibi değildir. Türsab’ın müzelerden aldığı pay giderek eridi ve bitti. Müzelerin yüzde 75’ini dolduran acentelerdir.
Bakanlık, havayoları, otelci, rehberci karşısında güçclü duruş sergilenmelidir. Bunları önce kendimizİ disipline ederek başarırız.”

Kaynak: Türsab Başkan Adayı Davut Günaydın: Kimsenin adamı değilim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın