Seyahat acentelerini İstanbul Havalimanı’na girmesi yasaklandı

0
648
İGA, “güvenlik mazereti” ile Türsab üyesi seyahat acentelerinin İstanbul havalimanında yolcu karşılamasını ve uğurlamasını yasakladı.

İSTANBUL – TÜRSAB üyesi seyahat acenteleri kendi araçları ile İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına “Türsab Araç Kartı” olduğu halde giremezken, bu kez acentelerin terminale girerek yolcu karşılamalarına 1 Ocak 2020 itibarıyla yasak geldi.


TÜRSAB, kendilerin İstanbul Havalimanı IGA tarafından 26 Aralık’ta gönderilen bilgilendirme notunu “Yılbaşı Piyangosu” gibi 30 Aralık’ta gönderince başta incoming yapan acenteler ayaklandı. Böyle bir uygulamanın serbest piyasa ekonmisine aykırı olduğunu ve dayatma yoluyla talep edilemeyeceğini belirten acenteler “İGA, hizmete sunduğu İGA PASS denilen sistemi acentelere dayatmak istiyor. Turizm çifte vergi sancısı yaşarken İstanbul’un en önemli havayolu kapısında başlatılan bu uygulama Türk turizmine vurulan darbedir” şeklinde konuştular.

İGA, TURİST BAŞINA 3-5 EURO ALACAK
İGA’nin “güvenlik mazereti” ile ileri sürdüğü hizmeti, acentelere zorla dayatmasının Türk turizminde karfaşa yaratacağını belirten acenteler “Duyduğumuza göre IGA turist başına sanki ayak bastı bedeli gibi 3-5 Euro arasında hizmet bedeli almayı planlamış. İGA İstanbul Havalimanı için verdiği 10 milyan Euro’yu çıkarmak için bu kez seyahat acentelerini gözüne kestirdi. Bu konuda TÜRSAB’ın gerekli girişimi yapmadığını görüyoruz. Çaresiz Uçak bileti Satan seyehat Acenteleri Derneği-UBSAD’ın turizmin diğer sivil toplum kuruluşlarını bir araya toplayarak öncülük yapıp devreye girmesini bekliyoruz” dediler.

TURİSTLER BİR DAHA TÜRKİYE’YE GELMEZ
İGA’nın “19.12.2019 tarih ve 2019/16 sayılı İstanbul Havalimanı güvenlik komisyonu toplantısında alınan karar” diyerek gönderdiği yazı üzerine ayaklanan incoming ve outgoing yapan acenteler “Biz binbir emekle getirdiğimiz turistleri kendimiz karşılamak zorundayız. Turistleri başkalarına emanet edersek, o turistler bir daha Türkiye’ye gelmez bundan da en büyük zararı turizm alır. Ayrıca Türkiye’de ‘el bebek, gülbebek’ diyerek binbir güçlüğe rağmen hoş tuttuğumuz tutirsteleri yurtdışına gönderirken yanında olmazsak, o turistleri aynı gün kaybederiz” dediler.
Öte yandan Çelebi Holding’in havalimanlarında “Çelebi Platinum” adlı hizmeti sunduğunu, ancak talep üzerine servis verdiğini hatırlatanlar “Acentelerin böyle bir hizmeti alması tamamiyle kendilerinin takdirindedir. İGA’nın Acentelere güvEnlik mazereti ile yapılan zorlama Kabul edilemez” dediler.

ACENTELER: TURİSTE KİŞİYE ÖZEL HİZMET SUNUYORUZ
Yılların deneyimli turizmcileri, yurtdışından gelen turistler hakkında aylarca süren yazışmalarını örnek vererek “Gelen turistin yaşını, sağlığını, ne yiyip ne içtiğini belirleyerek Türkiye’ye ayak bastığı andan itibaren kişiye özel hizmet veriyoruz. Bu nedenle gelen turisti kapıda alıp kapıda bırakmak zorundayız. Turisti İGA veya bir başkasına bıraktığımız zaman Türk turizmi biter” şeklinde konuştular.

İGA’NIN TÜRSAB’A GÖNDERDİĞİ VE TÜRSAB’IN ACENTELERE YAPTIĞI  DUYURU ŞÖYLE

İstanbul Havalimanı IGA Meeting Lounge Kullanımı Hakkında Duyuru

İGA tarafından Birliğimize ulaştırılan, İstanbul Havalimanı karşılama noktasında 31.12.2019 tarihi itibariyle başlatılacak olan uygulamaya ilişkin bilgilendirmeyi arz ederiz.

19.12.2019 tarih ve 2019/16 sayılı İstanbul Havalimanı güvenlik komisyonu toplantısında alınan “Terminal Gelen Yolcu Katı gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılama alanına, yolcu yakınları dışında, karşılama amacıyla gelerek elinde karşılayacağı kişilerin ismi, firma adı, numarası vb. pankart, döviz vb. bulunduran veya asan kişilerin bahse konu alana alınmayarak terminal dışına alınması ya da İGA Meeting Lounge alanına yönlendirilmesi uygun görülmüştür”, karara istinaden İGA Meeting Lounge alanının kullanımına ilişkin tarafımızdan hazırlanmış bilgilendirme dosyasını ekte dikkatinize sunarız.

Bilgilendirme dosyası için tıklayın.

Kaynak: Acentelerin İstanbul Havalimanı’na girmesi yasaklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın