Norse Atlantic Airways göklere çıkıyor

0
1

OSLO – Pandemi ticari havacılık tarihinin en çalkantılı dönemini beraberinde getirdi.Ancak geçen yıl dünya çapında düzinelerce yeni taşıyıcı hava yolculuğunun yeniden başlayacağını umarak uçuşlara başladı.

Norse Atlantic Airways’in genel müdürü Bjorn Tore Larsen, “Aslında bir havayolu şirketi kurmak için çok iyi bir zaman” diyor. “Çok büyük bir bastırılmış talep var. İnsanlar iki yıldan fazla süredir, özellikle de kıtalar arasında seyahat edemiyor.”

Norse Atlantic Airways yeni gelenler arasında yer alıyor ve düşük fiyatlarla uçak satın alarak ve Londra Gatwick ve New York JFK gibi değerli havaalanı yerlerini güvence altına alarak 14 Haziran’dan itibaren “uzun teknelerini” Avrupa ile Kuzey Amerika arasında uçurmaya başlayacak.

Norveçli firma ilk 50 pilot işi için 3.000’den fazla başvuru aldı.

Bjorn Tore Larsen, hava yolculuğuna olan talebin artık güçlü bir şekilde arttığından emin
Bay Larsen, Oslo Havaalanı’nda pistte bulunan Boeing Dreamliner filosunu işaret ederek, “Bunlar aslında yepyeni uçaklar” diyor. “Bu uçakları, daha önce kimsenin başaramadığından çok daha düşük fiyata almayı başardık.”

Norse, British Airways ve Air France gibi köklü oyuncularla rekabet edecek. Ancak Bay Larsen, havayolunu sıfırdan inşa etmenin faydaları olduğuna inanıyor.

“Herhangi bir eski sistemimiz yok” diyor. “Bu havayolu şirketine tam olarak istediğimiz şekilde başlayabiliriz.”

Aynı zamanda bir denizcilik işi de yürüten girişimci, BBC’ye havacılığa tutku duyduğunu ancak içerdiği yüksek riskler (güçlü rekabet, uçak tedarikinin genellikle çok pahalı olması, personel alımının zor olması ve hava kirliliği) nedeniyle daha önce bu ilgiye kapılmadığını söyledi. iniş ve kalkış yuvaları bulmak zor.

“Geçen yıl yıldızlar aynı hizaya geldiğinde, bunu hayatımda bir kez karşılaşabileceğim bir pazar fırsatı olarak gördüm” diyor. Ve Bay Larsen bu altın fırsatı yakalama konusunda yalnız değil.

Boş bir havaalanı terminalinde üç personel

Kilitlenmeler, dünya çapındaki havalimanlarının neredeyse terk edildiği anlamına geliyordu
Havacılık sektörünü temsil eden ticari organ olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2020’yi “kayıttaki en kötü yıl” olarak tanımladı.

Uçuşların durdurulmasıyla küresel yolcu sayısı iki yıl önce %60 düşerek 2019’daki 4,5 milyardan 1,8 milyara düştü.

Bu, 2020’de 55 havayolunun iflas etmesiyle sonuçlandı. Ancak IATA’nın BBC’ye söylediğine göre, belki de başlangıçta şaşırtıcı olan şey, aynı zamanda 32 yeni havayolunun faaliyete geçmesiydi.

Sektörün büyük kısmının durması nedeniyle bu yeni taşıyıcılar, talepteki düşüşle birlikte fiyatların da düşmesi nedeniyle ucuz uçak satın alabildiler. Yeni mevcut varış ve ayrılış kontenjanları da kapatılabildi ve personel aniden hazır hale geldi.

2021’de de benzer bir tablo vardı. Dünya çapında yolcu sayısı hafif toparlanarak 2,3 milyara ulaşırken, 35 havayolu daha kapandı, 57 yeni havayolu açıldı.

İlk kez sahneye çıkanlar dünyanın çoğu bölgesinde yükselişe geçti. Avelo ve Breeze ABD’de faaliyet gösteriyor ve bu yılın sonuna doğru Alaska havayolu Northern Pacific’in de onlara katılması bekleniyor.

İzlanda’da artık Play ve Niceair var, Avustralyalı yeni gelen Bonza ve Hindistan’ın Akasa’sının da yakında göklere çıkması bekleniyor.

Winair danışmanlık şirketinden havacılık uzmanı Hans Joergen Elnaes, “Havayolları hiçbir zaman son iki yıldaki gibi bir durumla karşılaşmadı” diyor.

Havacılık analisti, “Ancak çok sayıda uçağın mevcut olduğu ve kiralama oranlarının çok cazip fiyatlarla olduğu bir durum söz konusu” diye açıklıyor.
Yeni Teknoloji Ekonomisi, teknolojik inovasyonun yeni ortaya çıkan ekonomik ortamı nasıl şekillendireceğini araştıran bir dizidir.

Sunum amaçlı gri çizgi
Bay Elnaes, 2020’den bu yana yeni havayollarının, birçoğu pandemi sırasında işini kaybeden kabin ekibini ve pilotları da kolayca işsiz bırakabileceğini ekliyor.

Ancak kendisi, özellikle ucuz finansmanın sağlanması açısından bu eşsiz pencerenin artık kapandığını düşünüyor. “Uçak kiralamayla ilgili hayatta bir kez yapılan anlaşmalar 2021’deydi. O günler geride kaldı.”

Hem Norse hem de İzlanda Play, düşük maliyetli transatlantik uçuşlar gerçekleştirecek.

Bu, pazara yeni giren diğer şirketlerin başarısız olduğu bir alan. Wow 2019’da faaliyetlerini durdururken, Norveç Havayolları 2021’in başlarında uzun mesafeli rotalarını iptal etti.

Ancak Bay Elnaes, değerli derslerin çıkarıldığını ve mevcut durumun farklı olduğunu düşünüyor.

“Her ikisi de kendilerini kanıtlamadan ve işlerin nasıl yürüdüğünü görmeden önce fazla hırslı olmamaya ve çok fazla uçuş gerçekleştirmemeye çok dikkat ediyor” diyor.

Bir diğer yeni Norveçli havayolu şirketi Oslo merkezli Flyr, geçen yaz yurt içi ve Avrupa uçuşlarına başladı. Şirketin CEO’su Tonje Wikstrom Frislid, küçük ve zayıf olmanın daha sonraki karantinaları atlatmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Norveçli taşıyıcı Flyr’ın personeli

Norveçli taşıyıcı Flyr geçen yıl hizmete başladı
“Modelimizi gerçekten kanıtlamamız gerekiyordu. Özellikle geçtiğimiz kış boyunca gerçekten testlerden geçtik” diyor. “Ve testi geçtik.”

“Bir şirket kurmak başlı başına bir zorluktur. Yeni bir havayolu şirketi oluşturmak son derece zorlu bir iştir. Ve bunu esas olarak Teams’de (görüntülü görüşme) gerçekleştirdik.”

Bayan Frislid, iş arayan deneyimli havacılık personelinin bulunmasının büyük bir avantaj olduğunu ekliyor. “Bir havayolu şirketi kurmak için belirli bir yeteneğe ihtiyacınız var.

“Normal bir ortamda bunu kavramak kolay değil. Bu salgın durumu bu olasılığın kapısını açtı.” Yakında Flyr, 46 rotada 12 uçağı işletecek. Bayan Frislid, “Bunu yavaş yavaş inşa edeceğiz” diyor.

Tonje Wikstrom Frislid,
Tonje Wikstrom Frislid, eğitimli pilotların ve görevlilerin mevcudiyetinin havayolu Flyr’a yardımcı olduğunu söyledi
Havayolunun yeni işe alımları arasında pilot Peter Haglehoj da yer alıyor. “Pandemi birçok insan için oldukça zordu” diyor. “Yani yeni havayolları iyidir. Daha fazla iş demektir.”

Dünya çapında koronavirüs seyahat kısıtlamaları kaldırılmaya devam ederken, küresel yolcu sayıları da güçlü bir şekilde artıyor. IATA’nın son rakamlarına göre Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre %76 daha yüksekti . Ancak kuruluş hâlâ 2019’un salgın öncesi en yüksek seviyesinin 2024’e kadar eşitlenmesini beklemiyor.

Ve tam da koronavirüs krizinin azalmasıyla birlikte havayolları için öngörülemeyen bir sorun daha ortaya çıktı: Ukrayna’daki savaş.

Bu, Ukrayna’yı uçmak için çok tehlikeli hale getirirken, aynı zamanda Rusya hava sahasını Batılı havayollarına kapattı. Bu, Avrupa ile Asya arasındaki bazı rotalara saatler ekledi ve onları kârsız hale getirdi.

Daha da önemlisi, küresel petrol fiyatları hızla yükseldi ve jet yakıtının maliyeti geçen yıldan bu yana iki katına çıktı. IATA’nın genel müdürü Willie Walsh, sonuç olarak daha yüksek ücretlerin “kaçınılmaz” olduğunu öne sürdü.

Ancak Bay Elnaes, yolcuların daha yüksek maliyetler ödemeye hazır olduklarını söylüyor. “İnsanlar sadece seyahat etmek istiyor.” Şöyle ekliyor: “Rusya’nın işgalinden sonraki ilk 12 ila 14 gün içinde talebin azaldığını gördük, ancak daha sonra istikrar kazandı.”

Flyr’dan Bayan Frislid, havayolunun yepyeni uçaklar uçurduğunu söylüyor, “bu da bize yaklaşık %14 yakıt tasarrufu sağlıyor (eski uçaklarla karşılaştırıldığında). Yani bu aynı zamanda artan yakıt fiyatlarıyla başa çıkmanın bir yolu.”

Bu arada Norse, daha az uçakla biraz daha yumuşak bir kalkış yapmayı tercih etti.

Şirketin CEO’su Bay Larsen, “Pazara ihtiyatlı bir şekilde ve talep doğrultusunda girme esnekliğine sahibiz ki biz de tam olarak bunu yapacağız” diyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın