Aylık 30 bin lira maaşla çalışan bulamıyorlar! Çırak bile yetişmiyor

0
3

Mudurnu’nun tarih kokan ilçesinde, 28 yıldır fırıncılık mesleğini icra eden evli ve üç çocuk babası Feridun Yaşayan, mesleğin gençler arasında ilgi görmemesiyle unutulmaya yüz tutabileceği konusunda endişelerini dile getiriyor. Mudurnu’nun geleneksel pidelerini ustalıkla hazırlayan Yaşayan, bu lezzetleri 20 liradan satışa sunarak ilçe halkının beğenisini kazanıyor.

AYLIK 30 BİN LİRAYA ÇALIŞAN BULAMIYORLAR

Fırıncılığın zorluğuna rağmen kendini bu mesleğe adamış olan Yaşayan, gençlerin mesleğe olan ilgisizliğinden yakınıyor. “28 yıldır bu işi yapıyorum. Abimden öğrendim bu mesleği. Fırıncılığın püf noktaları yok. İçinden gelerek yapacaksın bu işi. Şu anda bu mesleğe hiç heves eden yok. Yeni nesil çalışmak istemiyor. Benim kendi çocuğum bile yanımda 5-6 yıl çalıştı. Ondan sonra bıraktı. Çalışanlar için bu meslek bir aileyi rahat bir şekilde geçindirir. Fırın ustasının günlük maaşı bin lira civarında. Aylık 30 bin lira yapıyor. Bizim işimiz gece. Sabaha karşı geliyoruz. Fırında çalışıyoruz” ifadeleriyle mesleğin geleceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Yaşayan, bir fırıncının günlük maaşının bin lira civarında olduğunu ve bu mesleğin aylık 30 bin lira gibi önemli bir gelir sağladığını belirtti. Ancak, gençlerin bu mesleğe ilgi göstermemesi sebebiyle çırak yetişmediğini vurguladı.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, Mudurnu’da sıcak pide servisi yapmaya başlayan Yaşayan, “Ramazan ayında pidelerin sayısı değişiyor. Sıcak sıcak servis etmeye çalışıyoruz. Ramazan pidesinin fiyatı da 20 lira. İsteyene her çeşit yapıyoruz. Ramazan ayında köy ekmeği falan da yapıyoruz. Benim kullandığım fırın 150 adete kadar tek seferde ramazan pidesi alıyor” diyerek Ramazan sofralarına lezzet katmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın