Bu laleyi koparmanın cezası 387 bin lira..!

0
2

Manisa’nın eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Spil Dağı Milli Parkı’nda nadir bulunan Manisa lalesi (Tulipa orphanidea), her yıl nisan ayında görkemli bir şekilde açarak doğaseverlerin ilgisini çekiyor. Senede 1 kez açan ve 10 gün boyunca canlı kalabilen Manisa lalesini koparmanın cezası ise bu yıl 387 bin 142 TL oldu.

Manisa ve İzmir illeri arasında farklı flora ve faunasıyla görenleri hayran bırakan Spil Dağı Milli Parkı’nda, baharı müjdeleyen endemik türlerden Manisa laleleri, havaların ısınması ile açmaya başladı.

Senede 1 kez nisan ayında açan ve 10 gün boyunca canlı kalabilen laleler, büyük ilgi de uyandırıyor. Doğaseverler laleleri canlı görebilmek için Spil’e çıkarken, bulabilenler bol bol fotoğrafını çekiyor. Diğer yandan Çevre Kanunu’na göre Manisa lalesini koparmanın cezası, bu yıl 387 bin 142 TL olarak belirlendi.

UZUN YILLAR GÖRMEK İÇİN KORUYUP, SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM’
Manisa lalesini görebilmek için Spil’e çıkan Mehmet Can, “Manisa lalesi, kentimizin simgesi; bu nedenle korumamız gerekir. Uzun yıllar görmek için koruyup, sahip çıkmamız lazım” dedi.

‘DÜNYADA ÇOK DEĞERLİ BİTİKLER’
Selçuk Ürün de “Manisa Spil Dağı’nın 750 rakımında bulunmaktayız ve yaklaşık 120 çeşit endemik bitki türünün bulunduğu bir bölgedeyiz. Bunlardan 70’i şifalı bitkiler oluşturmaktadır. Manisa lalesini çok seviyoruz. Bunlar, dünyada çok değerli bitkiler. Manisalıların da bu bitkinin değerini bilmesini istiyoruz. Çocuklarımıza bunların sevgisi ve zarar verilmemesi gerektiğini öğretmeliyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın