Cuma, Mayıs 17, 2024
Ana Sayfa Dünya Çöl tozu hava kalitesini bozdu.

Çöl tozu hava kalitesini bozdu.

0
4

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının etkili olacağını öngörmüştü.

İç Ege ve Batı Akdeniz’de bu akşam saatlerine kadar, diğer yerlerde cuma günü gece saatlerine dek görülmesi beklenen toz taşınımının meydana getireceği başta sağlık problemleri olmak üzere görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.


Aydın

HAVA KALİTESİ HASSAS DEĞERDE 

Toz taşınımı nedeniyle birçok şehirde görüş mesafesi düştü, hava kalitesi azaldı.

Özellikle İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında toz taşınımı etkisini sürdürüyor.


İzmir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre, toz bulutunun görüldüğü yerlerde atmosferin hava kalitesini etkileyen partikül madde oranları arttı.

Dünya Sağlık Örgütünün metreküp başına 50 mikrogram olarak belirlediği partikül madde sınır değeri, İstanbul Üsküdar, Malatya, Edirne Keşan ve Çanakkale Çan’da 100-150 mikrogram olan hassas değerlere ulaştı.


Konya

Toz taşınımından etkilenen kentler arasındaki İzmir’de de görüş mesafesi düştü. Bazı vatandaşların maske taktığı görüldü.

Uzmanlar, özellikle akciğer ve astım rahatsızlıkları olan hassas grupların bu konuda dikkatli olması istendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın