Hanutçuluk Türk turizminin itibarını yoketti

0
1

ANTALYA – Türk turizminin tecrübeli ismi Hüseyin Baraner, hanutçuluk yüzünden milli servetin büyük zarar gördüğünü ve turizmin itibarının zedelendiğini söyledi.
Hüseyin Baraner, son günlerde tartışılan Rehberlik Yasası’nın getirecekleri üzerine yapılan yorumlarda hanutçuluk üzerine yazılanlara katılmadığını belirterek sosyal medyada şunları yazdı:

Hanutçuluk, Türkiye ekonomisine son 40 yılda yüz milyar dolardan fazla zarar vererek önemli bir sorun haline gelmiştir. Hanutçuluk, alışverişlerde aşırı komisyonlar talep ederek turistlere ve tüketicilere haksız maliyetler yükledi ve bu durum Türk ürünlerine olan güveni ciddi şekilde sarstı ve saygın Türk turizmcileri de mağdur olmakla kalmadı, itibarları da zedelendi.

Bunun yanı sıra, hanutçular tarafından Türk ürünlerinin kalitesiyle oynanması sonucunda milli servetimiz ciddi şekilde zarar gördü.

Türk malı ürünlere ilişkin güvenin sarsılması, hem ekonomik anlamda kayıplara yol açtı, hem de yerli üreticilerin itibarını zedeledi. Türkiye’nin hedeflediği ihracat potansiyelinin gerçekleşmesi ve dış ticaretin güçlenmesi için bu durum önemlidir.

Avrupa ve Amerika’nın önde gelen gazete ve televizyonlarında hanutçuluk konusu haber olarak yer almıştır. Turistler, eğer tanıdıkları bir rehber veya turizmci varsa bile Türkiye’de alışveriş yapmaktan kaçınmaya çağrılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın