‘İnfluencer’ olma çocuk yaşa düştü.

0
3

Artan sosyal medya kullanımı ve selfie paylaşımları, ergen ve çocuk yaştaki kız çocuklarında beğenilme kaygısını artırdı. Özellikle TikTok ve YouTube gibi sosyal medya platformlarından paylaşılan video içerikleri gençleri erken yaşta makyaja ve estetiğe yönlendiriyor.

‘CİDDİ BİR SORUN’

Türk Dermatoloji Derneği üyesi dermatolog Prof. Dr. Başak Yalçın, küçük yaştaki çocukların ciltlerine ihtiyaç olmadığı halde uygulama yapmaması gerektiğini vurguladı. Çocuğun bir sağlık problemi varsa dermatologların önerisiyle ürün kullanılması gerektiğini belirten Yalçın, “Önceden 10 yaşındaki bir çocuğun cilt bakımı yapması öngörülmezdi. Fakat şimdi öyle değil. Dudak parlatıcısı, far süren çocuklara rastlamaya başladık. Bu ciddi bir sorun. Yapılan makyajlar, cilt rutinleri, saç boyamalar küçük yaşlara kadar düştü” dedi

‘DERİ ALERJİSİNE YOL AÇIYOR’

Dermatolog Prof. Dr. Başak Yalçın,“Makyaj yapan çocuklarda ‘kontakt dermatit’ olarak adlandırılan deri alerjilerine çok rastlıyoruz. Çocukların cildi etkilendikleri sosyal medya fenomenlerinin uyguladığı ürünleri kullanmaya uygun değil. Henüz erişkin bariyerine ulaşmamış derileri, kullanılan serum ve vitaminler nedeniyle tahriş oluyor” dedi. Kadın cinsiyeti üzerinden uygulanan bir güzellik algısı olduğuna vurgu yapan Yalçın, “Kusursuz olmaya çalışan bir kız çocuğu grubu yaratılmaya çalışılıyor. Bu ciddi bir toplumsal sorun. 10 yaşındaki bir çocuk cildinin ihtiyacı varsa bir uygulama yapmalı. Onun dışında güneşten koruyucu bir krem yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın