Manavgat-Side’de turizm sezonu başlıyor, kaliteli eleman arayışı sürüyor

0
593
ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

MANAVGAT/ANTALYA – Türkiye’nin 250 bin yatak kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük destinasyonu olan Manavgat-Side’de 2020 turizm sezonuna 1,5 ay kala 4 ve 5 yıldızlı otellerde kaliteli turizm limanı bulma telaşı başladı. Eleman alımına başlayan otellerin personel müdürlüğüne iş başvuruları yağmaya başladı. Ancak oteller yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ince eleyip sık dokuyarak kaliteli eleman alarak, az elemanla çok iş yapabilmenin çarelerini arıyorlar.

Manavgat-Side personal
Manavgat-Side personal120 BİN SİGORTALI TURİZM ÇALIŞANI

SGK Manavgat Müdürü Ali Duru, her yıl 5,5 milyon yerli ve yabancı turistin tatil yaptığı Manavgat’ta sigortalı 120 bin turizm çalışanının bulunduğunu söyledi..

Manavgat-Side personal Cengiz BarutManavgat Side Turizm Otelcileri Birliği Turizm ve Otelciler Birliği (MASTOB) Başkani Cengiz Haydar Barut, bölgede turizm sezonunda kalifiye eleman bulmanin zor olduğunu bildirdi.

Manavgat-Side personal
Manavgat-Side personal
Manavgat-Side personal
Manavgat-Side personalZARARINA TESİSİ AÇIK TUTUYORLAR

Otellerin turizm çalişanlarini otellerde tutabilmesi için bölgede turizm sezonunun 6-7 aydan 12 aya çıkmasi gerektiğini belirten Barutşunları anlattı: ”Turizmciler her sezon öncesi en çok kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Bu nedenle bazı oteller zararına da olsa otellerini 12 ay açık tutuyorlar. Turizm sektöründe kalifiye eleman kolay yetişmiyor.

Manavgat-Side personalManavgat-Side personal Cengiz BarutTURİZM SEZONU 12 AYA ÇIKMALI
Gençlerin turizmi iş kolu ve meslek olarak görmesi için turizmin 6-7 ay ile sınırlı kalmayarak 12 ay 365 güne çıkarılması gerekir. Ölü sezon denen dönemde 5 ay işsiz kalınması, gençlerin farklı meslek ve iş koluna kaymasına neden oluyor.”

Manavgat-Side personal

Manavgat-Side personal
Manavgat-Side personal

KALİFİYE ELEMAN, ERKEN REZERVASYON SAĞLAR
Barut, turizm okullarinin kalifiye eleman yetişmesinde önemli katkıda bulunduğunu belirterek, “Turizm sektöründe müşteri memnuniyetini turizm sektörü çalışanlari oluşturur. Özellikle servis elemanlarının turistlere servis ve sunumu davranışları çok önemlidir. Memnun kalan turist aynı zamanda bir önceki yılın erken rezervasyonudur” dedi.

Kaynak: Turizm sezonu başlıyor, kaliteli eleman arayışı sürüyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın