Son 5 yılda Avrupalı kültür turisti başka ülkelere kaçtı

0
460

Kangal Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Mehmet Elbudak: Yaptığımız tüm tanıtımlara rağmen kültür turları başka ülkelere kaçtı.

ABDURAHMAN BÜYÜKKESKİN
ANTALYA – Kangal Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Mehmet Elbudak, kültür, arkeoloji ve ekolojik turizminde Avrupalı turisti kaybettiklerini belirterek “Turist, İtalya, Ispanya Kurtuba, Yunanistan, Nepal, Hindistan ve Mısır’a kaçtı” tdedi.
Mehmet Elbudak, son 5 yıldır başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin Antalya’da kültür ve arkeoloji turlarına katılmalarının yüzde 80 oranında azaldığını söyledi.

2006-2010 ARASı 65 BIN KÜLTÜR TURISTINI AĞıRLADıK
Mehmet Elbudak, 2006 -213 yılları arası Almanya, Avusturya, Belçika ve Hollanda’dan gelen turistlerin kültür ve ekeolojik turlarda zirve yaşattıklarını belirterek “Bu ülkelerden gelen turisterden özellikle gençler Perge, Termessos, Telmessos, Tlos, Olimpos, Sagalassos, Likya Birliği, Patara Meclisi, Myra, Selge, Seleukeia,, Aspendos Antik Tiyatro, Xanthos ve Side antik kentlerinde kültür turuna çıkardık. 2006-2010 yılları arasında 65 binin üzerinde Avrupalı turisti arkeolojik varlikları tanımaya ve ekolojik turlara çıkardık. Ama son yıllarda yaptığımız tüm tanıtımlara rağmen ilgi giderek azaldı.

HEPSİNİ KAYBETTİK
Eskiden Alman ve belçikalı öğrenciler derslerinde gördükleri Helenistik ve Roma dönemi ait eserleri yerinde öğrenmek için Antalya’ya geliyorlardı.
Sagalassos Antik Kent’inin kazı çalışmasını Belçikalılar yaptığı için 10 yıl önce belçikalı öğrencilerin akınına uğruyordu. Ancak hepsini kaybettik” dedi.

Kaynak: Son 5 yılda Avrupalı kültür turisti başka ülkelere kaçtı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın