‘Kralların Tapınması’ 14 milyon dolara alıcı buldu.

0
4

Tablonun sırrı değerini bin kat artırdı: ‘Kralların Tapınması’ 14 milyon dolara alıcı buldu

İki yıl önce 14 bin dolar değer biçilen 17. yüzyıla ait “The Adoration of The Kings (Kralların Tapınması)” isimli yağlı boya tablosunun ünlü ressam Rembrandt’a ait olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine tablo Sotheby’s müzayedesinde yaklaşık 14 milyon dolara satıldı.

İngiltere’de iki yıl öncesine kadar değeri 14 bin dolar olarak tahmin edilen tablonun bin kat daha değerli olduğu ortaya çıktı. 17. yüzyıla ait “The Adoration of The Kings (Kralların Tapınması)” isimli yağlı boya tablosunun ünlü ressam Rembrandt’a ait olduğunun gün yüzüne çıkmasıyla tablonun değeri 14 milyon dolara yükseldi.

TABLONUN SIRRI SONRADAN ORTAYA ÇIKTI
Dailymail’in aktardığı bilgilere göre, “Kralların Tapınması” tablosu, ilk kez ortaya çıktığı 1950’lerden bu yana neredeyse hiç görülmemişti. Koleksiyoncu J.C.H. Heldring tarafından 1955 yılında Amsterdam’da satın alındı. Heldring’in ölümünden sonra eşi tabloyu 1985 yılında Alman bir aileye sattı ve tablo iki yıl önce Christie’s tarafından Amsterdam’da satılana kadar burada kaldı.

the-adoration-of-the-kings-rembrandt.jpg

Bu satış sırasında Christie’s, İncil sahnesini “Rembrandt’ın Çevresi”ne atfederek, ünlü ressama yakın bir öğrenci veya sanatçı tarafından yapıldığını öne sürdü ve değerini 10 bin 600 ila 15 bin 900 dolar arasında tahmin etti.

Ancak İngiltere’deki koleksiyoncu Sotheby’s, geçen yıl aralık ayında düzenlediği müzayedede, tablonun gerçek bir Rembrandt eseri olduğunu tespit etti ve fiyatı son satıştan sadece iki yıl sonra 13,8 milyon dolara yükseldi.

20 AYLIK İNCELEME
Uzmanlar 20 ay süren kapsamlı bir inceleme yaptı. X-ray analizi ve kızılötesi görüntüleme yöntemlerini kullanarak birçok Rembrandt akademisyenine danışıldı. Yapılan yoğun incelemeler sonucunda Sotheby’s’i tablonun “Rembrandt’ın imzalı bir eseri” olduğu sonucuna vardı.

Satış öncesinde müzayede evi esere 12,6 milyon ila 18,8 milyon dolar arasında bir tahmini değer biçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın