Urfa’nın kutsalı Balıklıgöl

0
3

Urfa’daki gölün adıyla anılan pek çok hikayesi var. Binlerce kutsal sazanın ve İncil’de geçen bir tarihin bulunduğu kutsal bir göl. Buranın, Tanrı’nın Eyüp peygamberi test ettiği eski Ahit’teki bir hikayenin yeri olduğuna inanıyor. Diğerleri, İsa’nın alnını silen bir mendille iyileşen bir hükümdardan söz ediyor. Ancak Urfa’nın en meşhur hikâyesi Hz. İbrahim’le ilgilidir.

Yahudi ve İslam geleneğine göre İbrahim Urfa’da doğup büyümüştür. Putperestliğe savaş açınca Kral Nemrut’un öfkesine maruz kaldı ve kralın kızı Zeliha’nın da gönlünü kazandı. Nemrut, İbrahim’i ölüme mahkum etti ve şehrin ortasında büyük bir odun yığını yakıldı. Mucizevi bir şekilde İbrahim ateşe atılırken alevler suya, kütükler de balığa dönüştü.

O tarihten bu yana Balıklıgöl, yani İbrahim Havuzu, sularında yüzen sazanlarla birlikte kutsal sayılıyor. Ayn-Zeliha Havuzu’nun Zeliha’nın gözyaşlarından oluştuğu ve bunları yiyen herkesin kör olacağı söylenmektedir.

Balık beslemek sadece teşvik edilmekle kalmıyor, aynı zamanda gerekli de çünkü sürü halindeki balık yığınları, kendilerini beslemek için Balıklı Göl’e gelen hacıların, ziyaretçilerin ve turistlerin yiyeceklerine bağlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın