Fiyat listesi uygulaması kafaları karıştırdı

0
3

Yeni düzenlemeyle birlikte kafe ve restoran işletmeleri, müşterilere fiyatları daha şeffaf bir şekilde sunabilmek için giriş kapılarında ve masalarda fiyat listesi bulundurma zorunluluğu getirildi. Ancak, bu uygulamaya esnafın tam olarak uyum sağlamadığı ve kafa karışıklığı yaşandığı gözlemlendi. Komite Başkanı Işıksever, konuyla ilgili olarak, “Esnaf arasında uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda belirsizlikler var. Bu durum, esnafımızın kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor” dedi.

Kafe ve restoran işletmecileri, giriş kapılarında fiyat listesi bulundurma zorunluluğu getirilen yeni düzenlemeye uyum sağlamakta zorlanıyor.

Ankara Ticaret Odası Kafe, Restoran ve Lokanta Komitesi Başkanı Abdurrahman Işıksever, esnaf arasında yaşanan kafa karışıklığına dikkat çekerek, uygulamanın tam olarak anlaşılamadığını belirtti.

UYGULAMAYA UYUM SAĞLANMAKTA ZORLUK ÇEKİLİYOR

Yeni yıl ile birlikte yürürlüğe giren düzenleme, kafe ve restoran işletmelerinin girişlerinde fiyat listesi bulundurma zorunluluğunu öngörüyor. Ancak, bu uygulamaya esnafın tam anlamıyla uyum sağlayamadığı ve bilgilendirme eksikliği olduğu ortaya çıktı. Komite Başkanı Işıksever, konuyla ilgili olarak, “Kimse uygulamanın tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Bunların kamu spotuyla duyurulması bence daha güzel olur” şeklinde konuştu.

NTV’den Sibel Can’ın haberine göre; yüksek fiyatların sektörü olumsuz etkilediğini vurgulayan Işıksever, geçtiğimiz yıl 2 binden fazla lokantanın kapanmak zorunda kaldığını ifade etti. Aynı zamanda komite üyesi Servet Alkan da bu durumun önüne geçilmesi için teşviklerin artması gerektiğini belirtti. Alkan, “Fiyat yansımalarından dolayı restoranda, dışarıda yemek yeme azalmaya başladı. O yüzden devletimiz de bu konuda bize destek olursa biz de bunu fiyatlara çok yansıtmayız” şeklinde konuştu.

‘BİZ DE KAZANMAK ZORUNDAYIZ’

Diğer bir komisyon üyesi Beril Anaç ise yüksek fiyat eleştirilerine karşı çıkarak, işletmelerin de kar elde etmek zorunda olduğunu ifade etti. Anaç, “Biz de kazanmak zorundayız ki harcayalım. Bunların hepsi satış fiyatlarına yansımak zorunda kalıyor” açıklamasında bulundu.

Kafe ve restoran işletmecileri, yeni düzenleme ve yüksek fiyatlar konusunda destek beklerken, sektördeki belirsizliklerin giderilmesi için adımlar atılması gerektiği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın