Fatih Sultan Mehmet’in tılsımlı madalyonu satışa çıkıyor.

0
1

Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahı olarak gösterilen Fatih Sultan Mehmet’in gençlik yıllarına ait portresinin işlendiği bronz madalyon satışa çıkarılıyor. Satış yaklaşık 82 milyon liraya yapılacak.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahı olan ve toprak genişlemesinde, devlet yönetiminde en kritik adımları atan Fatih Sultan Mehmet’in yer aldığı madalyon satışa çıkıyor.

Fatih’in gençlik portresinin yer aldığı bronz madalyonun yaklaşık 82 milyon TL’ye satılacağı biliniyor.

20 YIL ÖNCE ORTAYA ÇIKTI
NTV’de yer alan habere göre Bonhams Müzesi’nin önümüzdeki mayıs ayında Londra’daki İslam ve Hint Müzayedesi’nde satışa sunacağı “bronz portre rölyef” 20 yıl önce ilk kez ortaya çıktı.

Fatih Sultan Mehmet, hayatının çeşitli dönemlerinde kendi portrelerini sipariş etmesiyle biliniyordu; bunlardan en bilineni Venedikli sanatçı Gentile Bellini tarafından yapılmıştı.

Bu dikkat çekici bronz portreyi, Manisa’da sancak beyliği yaptığı sırada veya babasının ölümünden kısa bir süre sonra yaptırdığı tahmin ediliyor.

1430’lu yılların sonlarında ortaya çıkan bu bronz madalyon akımı, soyluların kimlik oluşturması için ideal bir yöntemdi. Sağlamlığıyla ünlü bir metalden yapılan bu portreler yıllarca soyluların kendilerini tanıtma biçimi olarak kaldı.

SANATÇININ KİMLİĞİ BELİRLENEMEDİ
Bonhams’ta sergilenen Fatih Sultan Mehmet’in madalyonunun üslup özellikleri İtalyan çağdaşlarınınkilerle uyumlu. Kimliği henüz doğrulanamayan yetenekli bir Batılı sanatçı tarafından modellendiği düşünülüyor.

Madalyonun arka yüzünde herhangi bir desen veya yazının bulunmaması, izleyicinin tamamen portreye odaklanmasını sağlıyor. Portrenin üzerindeki zarif zincir deliği, onun boyna asılacak “kişisel bir tılsım” işlevi gördüğünü gösteriyor.

Roma geleneğini takip eden ve Fatih’i Roma imparatorluğunun doğal varisi olarak tasvir eden bu madalyon, Mehmet’in 29 Mayıs 1453’te Konstantinopolis’in kapılarına dayanmadan önce hayal ettiği hükümdarlık anlayışını yansıtmasını sağladı.

Genç padişahın Konstantinopolis kuşatması için hazırlıkları, “Kuran’dan ayetler ve Allah’ın isimleriyle işlenmiş tılsımlı bir gömlek giymeyi” içeriyordu.

SARAYDA ONUNLA BİRLİKTE KORUNDU
Bu olağanüstü portrenin işlendiği bronzun kalıcılığı, sonraki yüzyıllarda hayatta kalmasını sağladı.

Arka yüzünde herhangi bir metin veya ikonografik detayın bulunmaması, eserin dikkat çekici geçmişinin gizlenmesine yardımcı oldu. Madalyonun Fatih hayatta olduğu sürece sarayda onunla birlikte korunduğu düşünülüyor.

Bellini’nin portresi herkesin çok iyi bildiği yaşlı bir Sultan figürü resmediyor.

Portre, gençliğine sığdırdığı fetihleri ve İstanbul’un gölgesinin olduğu dramatik bir yaşamın bir yansımasını sunuyor.

Bu ünlü portre yapıldığı sırada, kimliği henüz belirlenemeyen başka bir Batılı sanatçı, çoktan Mehmet’in kendisine ilişkin “Son Roma İmparatoru” vizyonunu dökme bronz madalyonla tarihe not düşmüştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın