İngiltere’nin milli yemeği tikka masala’nın mucidi öldü

0
5

GLASGOW – İngiltere’de Glasgow restoranında icat ettiği tikka masala adlı yemeği İngiltere’de ulusal tavuk yemeği olarak kabul ettiren Pakistan asıllı Ali Ahmed Aslam 77 yaşında öldü

Tavuk tikka masala, zengin domates ve yoğurt bazlı sosla çevrelenmiş baharatlı tavuk parçalarından oluşan Birleşik Krallık’ın en sevilen yemeklerinden biridir.

Ali Ahmed Aslam’ın, 1964’te İskoçya’nın Glasgow kentinde açtığı restoranı Shish Mahal’de bu yemeği icat ettiği söylendiğinde, dünyanın en iyi köri duayenlerinden biri olarak kabul edilmişti.
Pakistan’da doğan Aslam, ailesi taşınınca çocukluğunda Glasgow’a geldi. Ölümünün ardından 48 saat süreyle kapatılan restoran, haberi 19 Aralık’ta Facebook’ta paylaştı. “Ali Bey bu sabah vefat etti… hepimiz perişan ve kalbimiz kırık” diye paylaştılar. Cenazesi ertesi gün Glasgow Merkez Camii’nde düzenlendi. Restoran, tüm restoran hayranlarının katılabileceğini duyuruldu.

MÜŞTERİ ŞİKAYETİYLE DOĞAN LEZZET
Aslam bir haber ajansına verdiği röportajda 1970’lerde bir müşterinin tavuk tikkayı çok kuru olduğundan ve sos gerektirdiği şeklindeki şikayeti üzerine yarattığını söylemişti. Aslam ete eşlik edecek yoğurt bazlı bir domates sosu hazırladı.

2001 yılında İngiltere’nin en sevilen yemekleri listesinde balık ve patates kızartmasının üstünde tavuk tikka masala yer aldı.

İNGİLTERE’NIN DIŞ ETKENLERİ ÖZÜMSEDİĞİNİ GÖSTERİYOR
Birleşik Krallık’ın geçmişteki Dışişleri Bakanı Robin Cook, o zamanın İngilizlik kavramı üzerine şunları söyledi: “Körili tavuk tikkayı gerçek bir İngiliz ulusal yemeği, yalnızca en popüler yemek olduğu için beğenmiyorum. Bu yemek İngilizlerin İngilizliğe geçiş tarzının mükemmel bir örneğidir. Britanya’nın dış etkileri özümseyip ve uyarladığını gösteriyor. Tavuk tikka bir Hint yemeğidir. İngiliz halkının etlerinin sosla servis edilmesi arzusunu karşılamak için masala sosu eklendi. Çok kültürlülüğün ekonomimiz ve toplumumuz için olumlu bir güç olduğunu kabul etmenin İngilizliğe dair anlayışımız üzerinde önemli etkileri oluyor”

GLASGOW’UN TANINMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI
Bir parlamenter tarafından Hindistan’ın çeşitli mutfağını dünyaya taşıyan şeflerin yaptığı körili beş yemeğin AB koruma statüsüne kavuşturulması ve Glasgow kökenlerinin tanınması yönündeki bir teklif 2009’da başarısız oldu. Tikka masalayı servise alan diğer restoranlar bu yemeği kendilerinin icat ettiğini iddia ettiler.

ÜNLÜLER YEMEK YİYORDU
Trampy ve Tramp’s Glasgow of Curryl ile Yılın İskoç Köri Sevgilisi seçilen Christopher Cameron gibi blog yazarları ve şehrin dört bir yanındaki köri yemek kulübünün liderleri, Shish Mahal’in “Dünyadan sevilen bir Glasgow kurumu haline geldiğini” söylediler. Cameron’un iki yaşından beri Shish Mahal’in müdavimi olduğunu, babasının ise 1960’larda restoranda yemek yemeye başladığını belirterek “Gerçekten bir aile işi gibi hissettiriyor. İçeri girdiğimde hâlâ Bay Cameron olduğumu ve ailemin ve erkek kardeşimin ne olduğunu soruyorlar. Restoran Glasgow’a taşındığında herkes onunla birlikte gitti; yemek ve servis her zaman mükemmel kaldı” dedi.

Kaynak: İngiltere’nin ‘ulusal yemeğinin’ mucidi 77 yaşında öldü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın