ITB Berlin Fuarı ve Halil Tuncer

0
25

2005 yılında sevgili Halil Tuncer ile ITB Berlin Fuarı’na katılmış ve Turizm Market dergisini fotoğraflarla donatmıştık.
Hatta Halil Tuncer fuarda bir de “Fotoğraflarla Türkiye” sergisi açmıştı.
O zaman ki Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a açılış yaptırmıştık.
Halil Tuncer heyecan içinde bakana fotoğraflarını anlatmıştı.
Nemrut’ta çektiği fotoğrafın dünya ikincisi fotoğrafı için ise gurur duyduğunu belirterek “Göbeklitepe çalışmamla sergiler açacağım” demişti.
Nitekim, Göbeklitepe çalışmasıyla İsveç’te Büyükelçiliğin resepsiyonunda sergi açtı.
Büyükelçi onu metheden konuşma yaptı.
Sulu gözdü mutluluktan heyecanlandı ve ağladı.
İsveç sergisi son mutluluğu oldu.
Şimdi ITB Berlin 2024 geliyor. Olsaydı birlikte giderdik.
Berlin sokakları onsuz bana dar gelecek.
Yürüdüğüm her yerde onu anacağım
Kudamm’da, bowling salonunda… Niko’da…
Güzel insandı. Allah rahmet etsin. Işıklarda olsun.
İnsan hayatı su gibi akıp gidiyor…
Haberlere göre ITB Berlin 2024 tıka basa dolu…

Türkiye’den olduğu gibi dünyadan çok katılım var.
Stuttgart’ta 9 günlük CMT Fuarı’na katılmıştım.
Almanların tatile hasret olduklarını gördüm.
İyi tanıtım siyaseti bozar diyorum.
Yalnız Türkiye’nin “Go Turkey” den vazgeçmesi lazım.
Çünkü biz yıllar önce Amerikalı askerleri Dolmabahçe’den “Yanki go home” (Defol) diye denize atmıştık.
Şimdi turisti “go” diye kovarak değil “Come to Turkey” diye “Buyrun” diye çağırmalıyız.
İcraatta misafirperveriz ala lafta adama “go” deriz…
Sanki denizin “gel-git” olayı gibi…
Git dersek çok turist gelecek sanılıyor.
Denizin dalgalarının gidecek yeri yok. Git diyorsun, geri geliyor.
Ama turist öyle mi? Git dersin. Gider bir daha gelmez.

Bu garip slogan için, ajanslara “çok matahmış gibi…” çok paralar ödüyoruz.
Ne zaman aklımız başımıza gelip te Türkiye’ye doğru dürüst bir slogan bulacağız bilmiyorum.
Haydi bakalım “go”…
Nereye?

Kaynak: ITB Berlin Fuarı ve Halil Tuncer – Özkan Altıntaş

Önceki İçerikLie-Flat ekonomi koltukları ile Zephyr, Crystal Cabin ödülü aldı
Sonraki İçerikTHY’den yurt içi uçuşlara ucuz bilet kampanyası
Özkan Altıntaş
1946 Eskişehir, Çifteler doğumlu Özkan Altıntaş, Vefa Lisesi'ni 1965 yılında bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nü bitirdi. Türk-İslam Sanatı konusunda 'Osmanlı Bimarhaneleri konulu yüksek lisans tezi bulunuyor. Osmanlıca, Latince ve Yeniçağ Tarihi konularında sertifika aldı. ‘Psikoloji-Pedagoji’ lisansı, ‘Kütüphanecilik Sertifikası’, ‘Eğitim Lisansı’ bulunuyor. Gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız 20 yıl adliye, polis, ekonomi, ulaştırma. turizm, politika başta olmak üzere çeşitli branşlarda muhabirlik, İstihbarat Şefi olarak çalıştıktan sonra aynı gazeteye bağlı Gazete Gazetesi'nde Haber Müdürlüğü yaptı. Daha sonra Milliyet’e bağlı Meydan gazetesine geçerek Yazı İşleri'nde görev aldı. Milliyet Gazetesi'nin tüm yayınlarının Promosyon Sorumluluğunu yürüttü. Türkiye Gazetesi, Flash TV, Star TV gibi çeşitli basın kuruluşlarında yönetici olarak görev yaptı. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, TRT'nin Müzik Kanalı'nda "Bestekâr" adıyla yayınlanan "Türk Sanat Müziği Külliyatı" adlı 13 bölümlük belgesel programı hazırladı ve sunuculuğunu yaptı. 1992 yılında sektör yayıncılığına başlayarak Erem Tanıtım’da Nalburiye, Oto Yedekparça, Kırtasiye dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Daha sonra kurduğu Market Press Uluslarararası Basın Ajansı Ltd. Şti. ile Yapı Market, Süpermarket, Turizm Market dergilerini yayınladı. Marmara Üniversitesi Deniz İşletme Mühendisliği Bölümü için Alesta adlı denizcilik dergisini yayınladı. Bu arada Energy FM, Metropol FM radyolarının haber ve program yönetmenliğini yaptı. Türkiye Seyahat Acenteları Birliği (TÜRSAB) ve Unit Turizm Yatırımları A.Ş.’de basın müşavirliği yaptı. Cen Ajans Grey ve Elan Altavia ajanslarında Medya İlişkileri Sorumlusu olarak Çukurova Holding’e bağlı Enternasyonal Turizm A.Ş., Koç Holding, Has Holding, Cıngıllıoğlu Holging gibi kuruluşların basın kampanyalarını yürüttü. Amerika Birleşik Devletleri'nin Global Publication USA yayın kuruluşunun Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. Yapı Endüstri Merkezi -YEM yayınlarında Yazı İşleri Müdürü olarak görev aldı. 2000-2006 yıllarında, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün lisanslı yayın organı olan Fenerbahçe Gazetesi’ni sahibi olduğu Market Press Uluslararası Basın Ajansı Ltd.Şti. ile yayınladı ve yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 2003 yılından beri Yapı Market, Süpermarket, Türkiye Turizm Market dergilerinin sahip ve yayıncılığını yapıyor. Message İletişim ve İmza Pr halkla ilişkiler şirketlerinde medya ilişkileri görevi yaptı. Türkiye'nin turizm haber sitesi turkiyeturizm.com haber portalinin editörlüğünü yapıyor. 2022 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'nü aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın