Tarihi Paşabahçe Vapuru Haliç’e çekildi

0
433

Tarihi Paşabahçe Vapuru, Beykoz sahilinde jilet olacağı günü beklerken İBB’nin girişimleriyle yeniden Şehir Hatları’na devredilen bakım onarım için Haliç Tersanesi’ne çekildi

İSTANBUL – Tarihi Paşabahçe Vapuru, Beykoz sahilinde jilet olacağı günü beklerken İBB’nin girişimleriyle yeniden Şehir Hatları’na devredilen bakım onarım için Haliç Tersanesi’ne çekildi Restore edilecek gemi,daha sonra deniz ulaşımında kullanılacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşımda denizin payının artırılması çalışmaları kapsamında emektar Şehir Hatları vapurlarını yeniliyor. Barış Manço ve Moda gemilerinin ardından, Paşabahçe Vapuru da baştan aşağı yenilenmek için Haliç Tersanesi’ne çekildi. İBB tarafından Beykoz Belediyesi’ne hibe edilen vapur, 10 yıldır adını aldığı Paşabahçe semtinin yanı başında kaderine terk edilmişti. Bu süreçte çalışamaz duruma gelen gemi, Kıyı Emniyeti’ne bağlı romörkörler eşliğinde önce Kabataş İskelesi’ne daha sonra da Haliç Tersanesi’ne götürüldü. 1952 yılında inşa edilen ve İstanbul’un çok önemli tarihi olaylarına tanıklık eden vapur, İBB Şehir Hatları AŞ tarafından yürütülecek 2 yıllık yenileme çalışmasının ardından Boğaz sularında yeniden kullanılacak. 

“TARİHİ VE AKADEMİK ÇEVRELERİ BULUŞTURUCAK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Paşabahçe Vapuru’nu yeniden filolarına katmak için girişim başlattıklarını belirten Şehir Hatları A.Ş Genel Müdürü Sinem Dedetaş, “Tarihi Paşabahçe Vapuru’nu tekrar Boğaz sularına dönecek olması eşsiz bir duygu. Vapurun restorasyon sürecinde bir danışma kurulu kuracağız. Hem tarihi hem de akademik çevreleri bir araya getirecek bir yenileme süreci oluşturacağız. Denizcilik öğrencileri de gönüllü olarak bu yenileme çalışmalarına dahil olacak. Böylelikle Paşabahçe Vapurumuz sürdürülebilirlik açısından da güzel bir örnek olacak”dedi.

İstanbulluların da yaşatılması için kampanya başlattığı 67 yaşındaki Paşabahçe Vapuru, İstanbul Boğazı’nın en “hızlısı” ve “hafızası” olmasının yanı sıra ince narin tasarımıyla da Boğaziçi’nin incisiydi. 1952 yılında İtalya’nın Taranto şehrinde savaş gemisi olarak yapılan tarihi vapur, 2. Dünya savaşı sona erince Türkiye’den gelen talep üzerine İtalya’da bir gecede şehir hatları formuna çevrildi. Güçlü motoru ve sağlam tekne yapısıyla İtalya’dan İstanbul’a 2,5 günde gelen gemi, saatte 18 mil hız yapabiliyor. 73,71 metre boya, 13,17 metre ene ve 3,27 metre derinliğe sahip.

Kaynak: “Tarihi Paşabahçe Vapuru Haliç’e çekildi”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın