Zeytinyağı dolandırıcılıkları hızla artıyor

0
1

ROMA – Zeytinyağı kıtlığı ve hızla artan fiyatlar sahtekar üreticiler için mükemmel bir üreme alanı yarattı. Bugünlerde restoranda sızma zeytinyağı sipariş ediyorsanız etiketi dikkatlice kontrol etmenizde fayda var.
Europol’e göre sahte zeytinyağı satmak ” yaygın bir uygulama ” haline geldi.
Uyarı, yetkililerin Kasım ayında İtalya ve İspanya’da düzenlenen koordineli baskınlarda 260.000 litre sahte ürün ele geçirmesinin ardından geldi.
İki aydan kısa bir süre sonra, Roma’da yaklaşık elli restoranın aynı nedenle soruşturma altına alınması yeni alarmlara yol açtı.

Bir zeytinyağının orijinal olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Bazı dolandırıcılar, değerli “sıvı altını” çok daha ucuz tohum yağıyla değiştiriyor.
Tohum yağı şeffaftır, bu nedenle yeşil renk tonları eklemek için onu klorofil ile renklendirirler ve sarı özellikler elde etmek için karotenoidleri kullanırlar. Bu, zeytinyağına benzer bir renk oluşturur.

Ancak benzer görünseler bile büyük farklılıklar devam ediyor.
Gıda Bilimi profesörü Maurizio Servili, Euronews’e “Zeytinyağı hiçbir zaman tatsız değildir. Az ya da çok tatlı, acı ya da lezzetli olabilir ama asla tatsız olmayacaktır” derken, tohum yağının tadı ya da kokusu yoktur.
“Zeytinyağını en az birkaç kez deneyen herkes farkı anlayacaktır. Ona kendine özgü tadını veren Polifenollerdir.”

Sahte zeytinyağı şişeleri ele geçirildi

Kolay testler tehlikeli karışımları tespit eder, Tohum yağı gerçek zeytinyağıyla karıştırılırsa dolandırıcılığın fark edilmesi biraz daha zor olabilir.
Profesör Servili, bu durumlarda “basit analiz sahtekarlığın maskesini ortaya çıkarabilir. Yağ asitleri kompozisyon testi veya sterol kompozisyonu ve ayrıca spektrofotometrik sabitler gibi” diyor.
Bazı ülkelerde bu tür karışımların satışı aslında yasaldır ancak şişedeki zeytinyağı miktarının etikette açıkça belirtilmesi gerekir ve ürün “zeytinyağı” olarak adlandırılamaz.
Diğer dolandırıcılıklarda zeytinyağı ve “lampante yağı” karışımı kullanılıyor; buna tarihsel olarak kandillerde yakıt olarak kullanılması nedeniyle adı veriliyor. Asitliği yüksek olduğundan tüketime uygun olmayan, düşük kaliteli bir zeytinyağıdır.

PAROS, YUNANISTAN’DA TAZE SIKILMIŞ ZEYTINYAĞI
Paros, Yunanistan’da taze sıkılmış zeytinyağı AP Fotoğrafı/Matthias Schrader
Yağı kapağına göre değerlendirin
Sızma zeytinyağı alırken veya sipariş ederken daima şişenin üzerindeki bilgileri kontrol edin.
Hasat için bir tarih ve yer olduğundan emin olun, üretim zincirini takip etmek için QR kodunu tarayıp tarayamadığınızı kontrol edin ve DOP veya IGP gibi üçüncü taraf bir sertifikasyon kuruluşu, test cihazı veya konsorsiyumun mühürlerini arayın.
İtalyan zeytinyağı üreticisi Sabina Petrucci, “En gelişmiş petrol konsorsiyumları izlenebilirlik için blockchain sistemlerini kullanıyor” diyor. Ancak “kontrollerin hiçbir zaman yeterli olmadığını” ve tüketicilerin bu tür izlenebilirlik araçlarının varlığı konusunda “daha fazla bilinçlendirilmesi” gerektiğini ekliyor.

ZEYTINYAĞI PIYASASI IÇIN ‘KUSURSUZ FIRTINA’
Ciddi küresel kıtlık nedeniyle sahte petrol planları hızla yayılıyor.
Servili, “Üretim son birkaç yılda çöktü” diyor. “Yalnızca 2023’te küresel olarak %20 ila %25 arasında kayıp yaşadık.”
Bunun ana suçlusu, dünyadaki sızma zeytinyağı üretiminin yaklaşık %90’ını oluşturan Akdeniz’deki aşırı kuraklıktır.
“İspanya, Yunanistan, İtalya, Tunus…hepsi etkilendi. Ve bu yıl daha da kötü olabilir. Su kaynakları aşırı derecede azalıyor”.

Portekiz’in Colmeias kentindeki bir zeytinyağı ağacına ulaşmak üzere olan orman yangını, 13 Temmuz 2022 AP Fotoğrafı/Armando Franca Fiyatların yükselmesine neden oldu. “Standart sızma zeytinyağının süpermarkette litresi 3 ila 5 avro arasında değişiyordu. Şimdi ise 10 ila 12 avro arasında.”
Servili’ye göre bu, “ne satın aldığını bilen” dürüst olmayan restoranların suç ortaklığıyla dolandırıcıların ürünlerini satmasını çok daha kolaylaştırdı.
“Sahte zeytinyağı için her zaman bir pazar vardı. Ama artık daha güçlü hale geliyor çünkü restoranlar mevcut zeytinyağı fiyatlarını ödemek istemiyor”.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın