50 bin TL maaşla çalışan bulunamuyor!

0
2

Günümüzde pek çok farklı meslek grubu yer alırken herkes daha rahat olduğu meslekleri tercih etmeye devam ediyor. Eğitim seviyesi ile birlikte değişen meslek grupları da eski tercihleri sil baştan değiştirdi. 50.000 TL maaş ile çalışan bir Allah’ın kulu bulunmuyor. İşte tüm detaylar…

Günümüzde eğitim artarken gençlerde eski mesleklerden ziyade kendi okudukları bölümleri tercih etmek istiyor. Özellikle devlet işlerine talep artarken eski mesleklere de ilgi gittikçe azalıyor. Muş’ta havaların ısınması ile birlikte o meslekte ihtiyaç artıyor 50.000 TL maaş ile çalışan bulunamıyor. İşte tüm detaylar…

50.000 TL’YE KİMSE ÇALIŞMIYOR
En düşük devlet memuru maaşından daha yüksek bir maaşla çalışma imkanını elinin tersiyle iten gençler 50.000 TL’ye yok diyor. Muş’ta havalar ısınırken hayvanlarını meraya çıkarmaya başlayan besicilerde 50.000 TL’ye çalışacak çoban bulmakta zorlanıyor.

Besiciler hayvanlarına bakacak çoban arayışına devam ederken 50.000 TL maaş yiyecek, yemek ve ayakkabı gibi imkanlar sunulmasına rağmen çalışacak kişi bulamıyor. Kırsal kesimlere göç artarken birçok kişi şehirde yaşamayı tercih ediyor. Bu durum Muş’ta besicilik alanında geriye düşüşü sağlarken çoban ihtiyacı da her geçen gün artıyor.

HER YIL AYNI SIKINTI YAŞANIYOR
Gençlerin daha çok batıdaki büyük şehirlere yöneldiğini belirten besiciler, bu nedenle her yıl çoban bulmakta zorlandığını belirtiyor. Özellikle gençlerin sosyal güvencesi olduğu için büyük şehirleri gittiğini ifade eden besiciler asgari ücretli işlerde çalışmayı tercih edip yüksek maaşlı bu işi yapmak istemediklerini belirtiyor.

İLKBAHAR GELDİ İHTİYAÇ BAŞ GÖSTERDİ
Muş’ta besicilik geleneği devam ederken çoban bulmak da her yıl olduğu gibi bu yılda besicileri zorluyor. Muş’ta besicilik yapan Mizgin Sönmez, “İlkbaharın gelmesiyle hayvanlarımızı meralara çıkardık. Her yıl olduğu gibi bu yılda çoban bulmakta zorlanıyoruz. 40-50 bin TL maaş vermemize rağmen çoban bulamıyoruz. Kimse çobanlık yapmak istemiyor. Bazen bir aile bir çoban tutuyor, bazen birkaç aile birleşip çoban tutuyorlar. Maalesef çoban bulmak bu kadar kolay değil. Kışlık peynir, yeme içme ve diğer tüm ihtiyaçlarını biz karşılamamıza rağmen çoban bulamıyoruz.” ifadelerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın