Avustralya ziyareti için gerekenler

0
357

Avustralya hükümeti temsilciliklerine ya da dünyanın birçok yerindeki seyahat acentalarına ve hava yollarına elektronik olarak başvuruda bulunabilirler. 

Avustralya denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçileri memnuniyetle karşılamaktadır. Ancak, Avustralya vatandaşı olmayan kişilerin, ülkeye girmek ve Avustralya’da vakit geçirebilmek için geçerli bir vize almaları gerekmektedir. Turistler, iş adamları, sporcular, öğrenciler ve diğer kişiler için farklı vizeler uygulanır. Tüm vizeler yolculuğa çıkmadan önce alınmalıdır. Tek istisna, Yeni Zelandalılar için geçerlidir; Avustralya’ya vardıklarında bu ülke vatandaşlarına elektronik bir vize verilir. Ziyaretçiler Avustralya vizesi için, denizaşırı ülkelerde bulunan Avustralya hükümeti temsilciliklerine ya da dünyanın birçok yerindeki seyahat acentalarına ve hava yollarına elektronik olarak başvuruda bulunabilirler. 

Avustralya Ziyareti

Avustralya’nın elektronik seyahat yetki (ETA) sistemi, dünyanın en ileri ve en düzgün çalışan seyahat yetki sistemlerinden birisidir. Bu sistem sayesinde Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’daki 31 ülkeden gelen ziyaretçi, seyahatlerini ayarladığında Avustralya’ya giriş iznini de almış olur. Herhangi bir başvuru formu doldurulmasına gerek yoktur. ETA sistemi bulunmayan ülkeler için pasaporta vurulan bir vize damgası ya da pulu kullanılmaktadır. 
Avustralya’ya gelen ziyaretçiler, yolculuğa çıkmadan önce kendilerini Avustralya’nın gümrük ve karantina kanunlarına hazırlamaları gerekir.  

Turizm, Avustralya’nın en büyük ve hızlı büyüyen sanayilerinden biridir. Yılda 1,6 milyar dolardan daha fazla bir yabancı sermaye kazancı getirmektedir. İç turizm ise Avustralya’nın gayrisafi milli ürününe yıllık yüzde 4,5 civarında katkıda bulunmaktadır. 

Avustralya Turist Komisyonu tarafından idare edilen Avustralya turizm sanayii uzun süreden beri iç turizm için büyük bir kaynak pazar dağılımı geliştirmeye çalışmaktadır. Bu politika, endüstriyi bireysel pazarlardaki düşüşün olumsuz etkilerine karşı güvence altına almıştır. 

Avustralya için büyük önem taşıyan yeni pazarlar içerisinde Çin, Orta Doğu, Güney Amerika ve Hindistan yer almaktadır. Avustralya 1999 yılında, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Gidilecek Onayli Yerler Statüsüne dahil edilen ilk batılı ülke olmuştur. Bu anlaşma Çin halklarının Avustralya’yı tatil amaçlı olarak ziyaret etmesine imkan sağlamakta ve Çin’in kapılarını Avustralya turizmine açmaktadır. 

Avustralya’yı ziyarete gelen turistler el değmemiş vahşi doğa, deniz mabetleri, uçsuz bucaksız çöller ve korunan yağmur ormanların tadını doyasıya çıkarmaktadır. Doğal ortamlardaki modern misafirhaneler ve dağ evleri, ziyaretçilerin doğaya yakınlaşmanın zevkini tadarken vahşi hayvanlardan korunma sağlayan ılımlı bir macera sunmaktadır. Avustralya’da konaklama, beş yıldızlı şehir otellerinden ve ödüllü tropik tatil köylerinden ailelerin sunduğu “yarım pansiyon” odalara ve çiftliklere kadar uzanmaktadır. Devletin sunduğu onaylı konuk severlik kursları sayesinde, çoğu Asya ve Avrupa dillerini oldukça güzel konuşan, iyi eğitimli hizmet personel turistleri ağırlamaktadır. Genç ve hevesli tur rehberleri ile otel personeli Avustralya turizminin taze yüzünü yansıtmaktadır. Avustralya’yı ziyaret eden kişiler macera dolu açık hava etkinliklerinin yanı sıra, büyük festivaller, çeşitli saat sergileri, müzik, dans ve eğlenceyi deneyimleyebilecekleri birçok farklı aktiviteye de katılma şansı yakalar. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın