Çin’de 4 saatlik rötarın nedeni şoke etti.

0
4

Çinli büyük havayolları şirketlerinden China Southern Airlines, geçtiğimiz hafta yaşanan ilginç bir olay sonrasında yolcuların uçak motorlarına bozuk para atmamaları yönünde bir uyarı yayınlandı.

Çin’in en büyük sosyal medya sitelerinden Weibo’da paylaşılan beş dakikalık videoda, “uçak motoruna bozuk para atmak” gibi hareketlerin uçuşlarda nasıl rötara sebep olabileceği ve uçuş güvenliğini tehlikeye atabileceği belirtildi. Gönderilen videoda “Eğer bu aksiyonlar uçuş güvenliğini tehlikeye atıyorsa, bu hareketlerde bulunanla farklı seviyelerde cezaya çarptırılacaktır” dendi.

6 Mart günü yaşanan olay Çin’in güney bölgelerinden Hainan’dan başkent Pekin’e yapılan bir iç hatlar uçuşunda gerçekleşti. Flightradar24 uygulamasının verilerine göre uçak, 4 saat rötarlı şekilde uçuşunu bitirdi. Rötarın sebebi ise uçuşa katılan yolculardan birinin, Airbus A350 tipi uçağın motoruna 3 ila 5 adet bozuk para atması olarak gösteriliyor.

Havayolları şirketinin müşteri hizmetlerinin devlet medyasına yaptığı açıklamada, uçak bakım ekibinin kapsamlı bir güvenlik denetimi gerçekleştirdiği ve kalkış öncesinde herhangi bir güvenlik sorunu tespit etmediğini belirtti.

Ancak bu olay, uçak motoruna bozuk para atılmasının ilk örneği değil. 2017 yılında yine bir Chinese Southern Airlines uçuşu öncesinde yaşlı bir yolcunun “güvenli bir uçuş için dua” niteliğinde motora bozuk para attığı belirtiliyor.

2019 yılındaki bir benzer olaydaysa Çinli havayolu şirketi Lucky Air, uçağın motoruna iki adet bozuk para atmaktan dolayı bir yolcuya 21 bin dolarlık dava açmıştı. O yolcunun da amacı “iyi şans getirmesi” olarak biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın