Bakan Yerlikaya açıkladı: İstanbul’daki resmi yabancı sayısı belli oldu.

0
1

Kamuoyu yoklamalarında ekonomiden sonra en büyük sorun olarak görülen yabancıların akıbetine ilişkin belirsizlik sürüyor. Tartışmalar sürerken İçişleri Bakanı Yerlikaya, İstanbul’daki yabancı sayısını açıkladı. Yerlikaya, İstanbul’da yasal kalış hakkına sahip toplam yabancı sayısının 1 milyon 92 bin 697 olduğunu, ayrıca geçici koruma altında 350 bin 532 Suriyelinin olduğunu söyledi. Yerlikaya, Fatih ilçesinin tamamen yabancılara kapatıldığını da söyledi.

İstanbul’da yaşayan yabancıların durumu ve akıbetine ilişkin tartışmalar devam ederken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya önemli açıklamalarda bulundu. Yerlikaya, İstanbul genelinde yasal kalış hakkına sahip yabancı sayısının 1 milyon 92 bin 697 olduğunu ve ilave olarak 350 bin 532 Suriyelinin geçici koruma altında bulunduğunu ifade etti. Bakan Yerlikaya’nın açıklamaları, “Tam Güvenli Fatih Bilgilendirme Toplantısı” adı altında, İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

FATİH İLÇESİ TAMAMEN YABANCILARA KAPATILDI’
Yerlikaya, ayrıca Fatih ilçesinin yabancıların kalışına tamamen kapatıldığını belirtti. Bu önemli adım, ilçedeki düzensiz göçmenlerle mücadele ve yasal olmayan giriş, kalış veya çıkış durumlarını kontrol altına alma çabasının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Fatih’te 2019 yılında 103 bin 660 olan yabancı sayısının, yapılan düzenlemeler sonucunda 2021 itibarıyla 40 bine düştüğü bilgisi paylaşıldı. 15 Ocak 2021’den itibaren Fatih’teki tüm mahallelerin yabancıların kalışına kapatılması, bölgedeki göçmen nüfusunun denetlenmesi ve yönetilmesi açısından kritik bir adım olarak öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın