Citroen Ami’ye rakip geliyor…!

0
3

Cenevre Otomobil Fuarı’nın eski heybetinden uzaklaşmasıyla birlikte, Avrupalı otomobil üreticileri arasında hala önemli bir yere sahip olan İsviçreli Microlino AG, Citroen Ami benzeri özelliklere sahip yeni modeli Microlino Lite’ı tanıttı.

Microlino, Citroen Ami gibi düşük hızlı araçlarla rekabet edebilmek amacıyla daha uygun fiyatlı Lite modelini piyasaya sürdü. Bu yeni model, ehliyetsiz kullanım için L6e standartlarına uygun olarak tasarlandı ve 45 km/s hıza sahip.

Microlino Lite, BMW Isetta tarzı tasarımıyla dikkat çekiyor ve önceki versiyonuna göre daha düşük bir hızla çalışıyor. Ancak rakiplerinden bir adım öne çıkıyor; çünkü daha uzun menzile sahip. İki farklı pil seçeneği sunan araç, düşük pil kapasitesiyle bile 100 km menzil sağlıyor. 11 kW gücündeki modelde ise bu menzil 177 km’ye kadar çıkabiliyor.

Microlino Lite’ın şarj süreleri de dikkate değer. 5.5 kW gücündeki pil versiyonu 2 saatte, 11 kW gücündeki pil ise 4 saatte tamamen şarj olabiliyor. Ayrıca, aracın ağırlığı da iki pil seçeneği için de belirtilmiş durumda.

Fiyatlandırma konusunda ise Microlino Lite, aylık kiralama şeklinde sunuluyor. Örneğin, 48 aylık 5.000 km/yıl kiralama için aylık 156 euro veya 169 dolar gibi bir fiyatla kullanılabiliyor. Satın alma fiyatı henüz açıklanmasa da, Avrupa’da Microlino’nun satış fiyatı 15 bin euro civarında. Bu da Lite modelinin daha uygun fiyatlı olacağı anlamına geliyor.

Avrupa’da M sınıfı ehliyetle kullanılabilir.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen Microlino Lite modeli, bazı Avrupa ülkelerinde 14 yaşındaki gençlerin Moped sürücü belgesi ile kullanılabilir.

Ancak Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz net değil. Lite model, Türkiye’nin B1 standartlarını karşılamıyor olsa da, Avrupa’da M sınıfı ehliyetle kullanılabilir.

MICROLINO LITE ÖZELLİKLERİ
Güç: 6 kW nominal güç, 9 kW pik güç
Hız: 45 km/s
Menzil: 100 / 180 km (bataryaya göre)
Batarya kapasitesi: 5.5 kWh / 11 kWh
Şarj kapasitesi: 2.2 kW
Şarj süresi: 2 saat (5.5 kW) / 4 saat (11 kW)
Ağırlık: 571 kg (5.5 kW) / 600 kg (11 kW)
Uzunluk / Genişlik / Yükseklik: 2519 mm / 1473 mm / 1501 mm
Bagaj hacmi: 180 litre

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın