Denizi yok ama herkes akın ediyor, adeta açık hava müzesi..!

0
2

Ne Antalya ne de İzmir Türkiye’nin denizsiz şehri bu yılın gözde ili seçildi. Denizde olmasa da akın akın turist çeken bu şehir Türkiye’nin açık hava müzesini oluşturuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesinde adı yazıyor yerli ve yabancı herkes burayı görmek için tatil planlaması yapıyor. İşte Türkiye’nin denizsiz cenneti…

Şehir hayatı, kültürü ile birlikte Osmanlı’nın izlerini taşıyan Türkiye’nin tarih kokan şehri Safranbolu bu yılın en çok tercih edilen şehirleri arasında yer alıyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük Safranbolu ilçesi ile 9 günlük Ramazan tatilinin de vazgeçilmez adresini oluşturduğu. Bayram tatilinde tüm oteller hınca hınç dolarken yer arayanlar da eli boş kalıyor.

TÜRKİYE’NİN EN SAKİN ŞEHRİ OLDU
Türkiye’nin en sakin şehirleri listelenirken UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tek şehir olma özelliği taşıyan Safranbolu listeye adını yazdırdı. 18 ve 19 yüzyıl ile 20 yüzyıl başlarında yapılan evleri ile birlikte Arnavut kaldırımları ile turistleri tarihi bir yolculuğa çıkaran bu şehir 50.000 kültür ve tabiat varlığının 1125’ini bünyesinde barındırıyor.

Safranbolu’da Cinci Han ve Hamam, Kent Tarihi Müzesi, Saat Kulesi, tarihi camileri, Hıdırlık Tepesi, Cem Seyir Terası, İncekaya Su Kemeri ve kanyonu gibi pek çok farklı tarihi alan yer alıyor. Ege ve Akdeniz turizmini geride bırakan Safranbolu, “Açık hava müzesi”, “Korumanın başkenti”, “Kendini koruyan kent”, “En iyi korunan 20 kent” unvanları da bünyesinde barındırıyor.

9 GÜNLÜK BÜYÜK TELAŞ BAŞLIYOR
Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği (SAFTİD) Başkanı Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, 9 günlük Bayram tatilinin yoğun geçeceğini belirtti. 9 gün boyunca Deniz sezonunun gelmemesi nedeniyle birçok kişinin Safranbolu’yu tercih ettiğini ifade eden Ergüder, rekor kırmayı beklediklerini söyledi.

Otellerde doluluk oranının %100’e yaklaştığını ifade eden Ergüder, konukları beklediklerini ifade etti. Sezona ihtişamlı bir açılış yapacaklarını dile getiren Ergüder Karaelmas Turistik Ekspresi’nin de bayram sezonunda aktif hale gelmesi nedeniyle turistlerin Safranbolu’yu tercih ettiğini ifade etti. Çeşitliliğim bol olacağını değinen Ergüder, “ Bununla birlikte yine şehir dışında yaşayan Safranbolulu hemşehrilerimizin yoğun bir akışı olacağına inanıyoruz. Dolayısıyla birçok farklı şehirden, Türkiye’nin birçok farklı yerinden birbirinden fazla konuk ağırlayacağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın